Wystawy

Zwiedzanie wystawy czasowej „Jak zrobić muzeum?”

Grupa osób na przejściu dla pieszych.
fot. Muzeum POLIN

Wystawa o powstawaniu Muzeum Historii Żydów Polskich: od pierwszych działań podjętych przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 1993 roku, aż po rozpoczęcie działalności w nowym budynku, 20 lat później.  Na wystawie odsłaniamy kulisy tworzenia nowoczesnego muzeum - zbieranie funduszy i zabiegi dyplomatyczne, formułowanie misji i wizji miejsca, opracowanie narracji historycznej, projektowanie, produkcję i montaż wystawy, gromadzenie dokumentacji, konkurs architektoniczny i budowę gmachu. Nie zapominamy o ukazaniu przygotowań do szeroko zakrojonej działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Zobaczycie historię muzeum zapisaną w dokumentach, listach i projektach wyciągniętych z „biurowych szuflad”. Muzeum utrwalone na filmach i zdjęciach oficjalnych oraz tych zupełnie przypadkowych. 

Pokazujemy dylematy i pytania, z jakimi musieli zmierzyć się twórcy muzeum na różnych etapach, oraz wybory, których musieli dokonywać. Który z jedenastu projektów architektonicznych wybrać, jaki projekt logotypu odda najlepiej ideę muzeum, jakie rozwiązania sprawdzą się na wystawie?