Wykład: Sztuka naiwna
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" zapraszamy na wykład Grażyny Bastek pt. "Sztuka naiwna".
- 23 września (poniedziałek), godz. 18:00
- Sala A
- Wstęp wolny
Co decyduje o tym, że dzieło zalicza się do kategorii sztuki dawniej nazywanej prymitywną lub naiwną, a dziś – intuicyjną? Czy istotny jest status wytwórcy, który tworzy poza systemem decydującym o kwalifikacjach zawodowych? A może kluczowe są cechy artystycznej kreacji, czyli samo dzieło i jego charakter? I wreszcie, czy w sztuce dawnej, kanonicznie zamkniętej w podręcznikowych schematach, również można odnaleźć naiwność?
Na te wszystkie pytania odpowie historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, a pretekstem do spotkania będzie twórczość Majera Kirszenblata, artysty-amatora i kronikarza żydowskiego Opatowa, który opuścił jako osiemnastolatek w 1934 roku.
Wykład odbywa się w ramach 28. Festiwalu Nauki.
Dr Grażyna Bastek – historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowczynią Instytutu Historii Sztuki UW i Podyplomowych Studiów Muzealniczych. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów.
Jest autorką książki "Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto", Warszawa 2010. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w "Newsweek Historia", pisała również do magazynu "Vogue Polska", kwartalnika "Przekrój" i "Dwutygodnika.pl". W II programie Polskiego Radia współtworzy audycję "Jest taki obraz". W 2020 roku wydała dwa tomy esejów o malarstwie "Rozmowy obrazów", w których dzieła mistrzów dawnych i nowoczesnych połączone są za sprawą podejmowanych tematów lub środków artystycznych.
Autorka właśnie wydanej książki "Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej" (PWN).