Spacer
Odwołane

"W sukience i w mundurze" spacer

Przewodniczka - Katarzyna Jakubowicz - prezentuje zdjęcie jednej z bohaterek spaceru. W tle pomnik Bohaterów Getta przed Muzeum POLIN w Warszawie
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W filmowej wersji naszego popularnego spaceru przewodniczka Katarzyna Jankowska przedstawi historie pięciu żydowskich kobiet walczących w czasie powstania kwietniowego, zarówno w samym getcie, jak i poza dzielnicą zamkniętą.

  • 19 kwietnia (sobota), wydarzenie ODWOŁANE

Poznamy historie Racheli Zylberberg nazywanej polską Joanną D’Arc, Cywii Lubetkin czy Władki Meed oraz odwiedzimy miejsca związane z działalnością żydowskich bohaterek.

Prześledzimy kolejne etapy ich młodzieńczego życia: od zdobywania wykształcenia, przez aktywność w organizacjach młodzieżowych i polityczne dojrzewanie, aż po doświadczenia wojenne. W trakcie zwiedzania opowiemy o różnych formach oporu, w które się angażowały.

Dziewczęta były nie tylko łączniczkami czy sanitariuszkami, ale również brały czynny udział w walce. W różnych relacjach podkreśla się, że były zdeterminowane i odważne. Opowiemy o walce z bronią w ręku, udziale w akcji pomocy społecznej oraz w konspiracyjnej.

Trasa spaceru obejmuje zwiedzanie wybranych części wystawy stałej oraz wyjście w przestrzeń miejską.

Spacer poprowadzi Katarzyna Jakubowicz, varsavianistka od lat pasjonująca się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN i autorka ścieżek pokazujących wystawę główną z różnych perspektyw. Szczególnie bliska jest jej perspektywa kobieca