Wydarzenie
14.05.2022

Noc Muzeów – "Muzeum od kuchni"

Oświetlony na kolorowo budynek Muzeum POLIN. Przed wejściem kolejka ludzi.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na Noc Muzeów, która odbędzie się już w sobotę, 14 maja. W tym roku wydarzenie w formie zarówno online, jak i stacjonarnej, odbędzie się pod hasłem "Muzeum od kuchni". W programie między innymi spotkania na wystawie stałej i czasowej, spacery wirtualne, spacery stacjonarne "Muzeum od kuchni", warsztaty i gra rodzinna. Start o godz. 19.00.

 • 14 maja (sobota), godz. 19.00-01.00
 • Wstęp na Noc Muzeów jest bezpłatny. Będzie nam jednak bardzo miło, jeśli podczas wizyty zechcą Państwo wesprzeć akcję "Kuchnia dla Ukrainy"

Poznaj fascynujący świat żydowskiej kuchni! W czasie Nocy Muzeów zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy czasowej Muzeum POLIN "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" w wyjątkowej, przygotowanej tylko na ten wieczór odsłonie. W trakcie zwiedzania poznacie niezwykłe przepisy, a nasi przewodnicy zamienią się w Szefów Kuchni, którzy zdradzą wszystkie tajniki żydowskiego gotowania.

Hasło "od kuchni" potraktujemy jednak najszerzej, jak się da! Od kuchni poznacie samo Muzeum POLIN – Noc Muzeów będzie szansą na zwiedzenie zakamarków niedostępnych na co dzień dla publiczności i poznania tajników pracy muzealniczek i muzealników. Zapraszamy również do wspólnego odkrywania kulinarnego świata prezentowanego na wystawie czasowej w czasie rodzinnej gry muzealnej oraz warsztatów.

Програма Ніч Музеїв 2022 – «Музей з кухні» >>

Program Nocy Muzeów 2022 – "Muzeum od kuchni"

Na miejscu, w Muzeum POLIN:

 • Instalacja multimedialna w holu głównym budynku Muzeum POLIN, godz. 19.00-1.00

  Widowisko wizualne, którego inspiracją do powstania była nowa wystawa czasowa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Na ścianach holu głównego gmachu Muzeum POLIN pojawią się motywy kulinarne korespondujące z wystawą. Autorem instalacji jest Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.

 • Opowieści z żydowskiej kuchni, godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, animacje odbywają się równocześnie we wszystkich galeriach oraz na wystawie czasowej.

  Zapraszamy na krótkie opowieści przewodnickie o wybranych przestrzeniach wystawy stałej i wystawy czasowej Muzeum POLIN. Opowiemy o Fani Lewando, przedwojennej restauratorce, pionierce wegetarianizmu i kuchni zero waste, o dawnych książkach kulinarnych i różnorodności kuchni Żydów mieszkających w różnych częściach świata, a także o zwyczajach kulinarnych związanych z żydowskimi świętami. W towarzystwie przewodniczki przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy żydowską karczmarkę, prowadzącą swój zakład w siedemnastowiecznym miasteczku na Kresach Rzeczpospolitej. Co można było tam zjeść i wypić?

  Miejsca w których odbywają się animacje:
  • Galeria "Paradisus" – Biblioteka
  • Galeria "Miasteczko" – Targ/Karczma
  • Galeria "Na żydowskiej ulicy" – Wilno
  • Wystawa czasowa – część opowiadająca o kuchni sefardyjskiej i aszkenazyjskiej
  • Wystawa czasowa – miejsce, gdzie znajduje się książka Fani Lewando.
 • Spacery "Muzeum od kuchni", godz. 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, każdy spacer trwa 30 min.

  Zapraszamy na niecodzienne wędrówki po Muzeum POLIN. W rolę przewodników wcielą się pracownicy Muzeum POLIN, którzy zaproszą gości do wspólnego odkrywania dotąd nieznanych przestrzeni muzeum, takich jak dział zbiorów, przestrzenie biurowe, kulisy wystawy czasowej czy dział bezpieczeństwa. To wyjątkowa okazja do spojrzenia na muzeum z innej perspektywy, dotarcia w niedostępne na co dzień miejsca i posłuchania niezwykle ciekawych opowieści. Pierwszy spacer ruszy o godzinie 20.30, kolejne – co pół godziny.

  Spacery rozpoczynają się w holu głównym, przy kasach muzeum. Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszenia do punktu informacji przed spacerem.

  Harmonogram:
  • 20.30 – przestrzenie biurowe – Jolanta Gumula, Zastępca Dyrektora ds. Programowych
  • 21.00 – kulisy wystawy czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" – dr Tamara Sztyma, Główna Specjalistka – Kuratorka Wystaw
  • 21.30 – dział zbiorów – dr Renata Piątkowska, Główna Kuratorka Zbiorów
  • 22.00 – dział bezpieczeństwa – Jacek Szczygieł, Kierownik Działu Bezpieczeństwa.
 • Warsztaty rodzinne – co włożymy dziś do garnka?, godz. 19.00-22.00
  • Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
  • Dzieci z opiekun(k)ami mogą wchodzić na warsztaty bez kolejki wejściem administracyjnym od ul. Anielewicza.
  • Na gości czekać będą edukatorzy posługujący się także j. ukraińskim.
  Zapraszamy dzieci wraz z opiekun(k)ami na wspólne zabawy do Miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia". Spróbujemy razem przygotować najbardziej znane w kuchni żydowskiej danie – czulent. Do tego potrzebne będą nam różne warzywa, kawałki mięsa i inne produkty, które przygotujemy… z filcu. Będziemy również "gotować" barszcz ukraiński z quilingu, na który zapraszają edukatorki ze Szkoły Ukraińskiej Materynka.
 • Rodzinna gra po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna"
  • godz. 19.00-22.00 – gra rodzinna w j. polskim, wstęp wolny
  • godz. 21.00-23.00 – gra rodzinna w j. ukraińskim, wstęp wolny
  Odkryjemy wspólnie wystawę czasową w czasie rodzinnej gry muzealnej! W przestrzeniach wystawy czasowej poznamy żydowskie święta "od kuchni". Rozgryziemy niejedną zagadkę, zasmakujemy w zadaniach dla młodszych i starszych. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! Karta do gry opracowana została w j. polskim i j. ukraińskim. Na gości czekać będą animatorzy posługujący się także j. ukraińskim.

Online:

 • Premiera wirtualnego spaceru "Muzeum od kuchni" na kanale YouTube i Facebooku Muzeum POLIN, godz. 18.00

  Dla tych, którzy nie mogą nas odwiedzić podczas Nocy Muzeów, przygotowaliśmy wirtualny spacer po Muzeum POLIN. Będzie to niecodzienna okazja do odkrywania dotąd mało znanych przestrzeni muzeum takich jak: Pracownia u Fani, wystawa czasowa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", niezwykle ciekawy magazyn zbiorów, przestrzenie biurowe oraz audytorium. Pracownicy muzeum zaproszą do wspólnego zwiedzania Marzenę Rogalską i opowiedzą o najciekawszych aspektach pracy w muzeum.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl