Koncert

New Tradition: Adam Bałdych / Yaron Herman

Grupa osób na przejściu dla pieszych.
fot. Muzeum POLIN

Jazz jest muzyką wolności, ale także tradycji i kontynuacji. Adam Bałdych i Yaron Herman są zbyt młodzi by móc bezpośrednio wesprzeć się na ramionach największych jazzowych gigantów. Swój muzyczny język budują w czasach, w których coraz trudniej jest odpowiedzieć na pytanie: „co to jest jazz?”.

Każdy z nich musiał stworzyć sobie nową tradycję. Szczęśliwie mogli zrobić to razem. Polski skrzypek i żyjący we Francji izraelski pianista wydali w tym roku w prestiżowej niemieckiej oficynie ACT Music album pt. „The New Tradition”.

Muzyczna improwizacja łączy się tu z muzyką Tomasa Tallisa, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Seiferta. Możemy mieć nadzieję, że na koncert w Muzeum POLIN panowie przygotują coś specjalnego.

Adam Bałdych jest jednym z najciekawszych skrzypków na europejskiej scenie jazzowej. Na swym koncie ma m.in. prestiżową nagrodę ECHO – przyznawaną przez niemiecki przemysł fonograficzny – przepustkę do największych koncertowych sal i festiwali Europy.

Pianista Yaron Herman łączy w swojej muzyce inspiracje muzyką klasyczną Scriabina i Ravela, jazzową – spod znaku Paula Bleya i Keitha Jarretta – z popem w wydaniu Björk czy Stinga.