Spacer
28.08.2022

Literacki klan Singerów. Spacer miejski

Przewodniczka Katarzyna Jakubowicz prezentuje archiwalne zdjęcie podczas spaceru miejskiego.
Katarzyna Jakubowicz. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Kiedy Izaak Baszewis Singer zaczynał karierę literacką, ostrzegano go, że pisząc w jidysz, nie zarobi nawet na buty. W 1978 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Jednak wcześniej, przez długie lata, przestroga wydawała się sprawdzać. Starszy brat, Izrael Joszua, nie raz ratował go z tarapatów, wyjednując mu pracę. Bracia mieli przynajmniej wpływ na wybór swojej drogi życiowej. Ich nie mniej uzdolnioną literacko siostrę Esterę rodzina po prostu wydała za mąż za szlifierza diamentów…

  • 28 sierpnia (niedziela), godz. 14.30-16.30
  • bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET >>
  • prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz
  • miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Izaak Baszewis Singer malował swoim piórem literackie portrety rzemieślników i sklepikarzy, pijaków i kieszonkowców – prostych mieszkańców żydowskiej Warszawy. Podczas spaceru przywołamy świat zaklęty w jego książkach. Przyjrzymy się również życiu noblisty, zwłaszcza tym latom, które spędził w Warszawie. Odwiedzimy ulicę Krochmalną, przy której mieszkał. Postaramy się odnaleźć inne miejsca z nim związane. Zarówno te, które istnieją po dziś dzień, jak też te, które żyją już tylko na kartach jego książek.

Nie zapomnimy jednak również o jego rodzeństwie. Opowiemy o awangardowej grupie Hałastra, z którą związany był Izrael Joszua i o Liteararisze Bleter, najważniejszym żydowskim piśmie literackim, które redagował. Zastanowimy się, dlaczego Estera czuła się odrzucona i niezrozumiana przez bliskich, z jakimi demonami przyszło jej się zmagać i dlaczego, mimo talentu, nie osiągnęła takiej sławy literackiej, jak bracia.

Katarzyna Jakubowicz, varsavianistka od lat pasjonująca się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN. Szczególnie bliska jest jej perspektywa kobieca.