Kurs online: Amerykańscy Żydzi z pomocną dłonią do braci w Polsce. JDC w Polsce, 1914–1950
Zapraszamy do udziału w czteroczęściowym cyklu webinarów towarzyszącym nowej wystawie czasowej "1945. Nie koniec, nie początek", przedstawiającej doświadczenia Żydów w Polsce w 1945 roku. Cykl poświęcony jest działalności American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) na ziemiach polskich w latach 1914–1950.
- 4, 11, 18, 25 maja 2025, godz. 18:00–19:00
- Wydarzenie w całości odbędzie się w języku angielskim
- Zgłoszenia →
Amerykańscy Żydzi założyli American Jewish Joint Distribution Committee w 1914 roku, po tym jak dowiedzieli się o trudnej sytuacji Żydów w ogarniętej wojną Europie. Od samego początku JDC skupiało swoje wysiłki pomocowe na ziemiach polskich, gdzie mieszkała największa populacja Żydów w Europie. W czasie Wielkiej Wojny JDC zbierało informacje o społecznej, ekonomicznej i sanitarnej sytuacji Żydów na froncie wschodnim i zapewniło pomoc potrzebującym Żydom, którzy stracili swoje domy i środki do życia. Po ustaniu konfliktu JDC nadal świadczyło istotne wsparcie w Polsce przez cały okres Wielkiego Kryzysu, Zagłady i wczesnych lat powojennych. Dopiero w 1950 roku ówczesny komunistyczny rząd zmusił JDC do zaprzestania działalności w Polsce.
Kurs, poświęcony działalności JDC w każdym z tych okresów, przedstawi kompleksowy obraz roli organizacji we wspieraniu życia żydowskiego w Polsce w tych trudnych latach.
4 maja
- Zachary Mazur – Wojna, głód i pogromy: JDC w służbie Żydom w Europie Wschodniej, 1917–1921
Zachary Mazur jest starszym historykiem w Muzeum POLIN, pracownikiem naukowym Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz wykładowcą w Szkole Doktorskiej Anthropos Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się na Uniwersytecie Yale, gdzie pod kierunkiem prof. Timothy'ego Snydera napisał rozprawę doktorską na temat Polski międzywojennej. Opublikował liczne artykuły m.in. w Contemporary European History, East European Politics and Societies.
11 maja
- Sylwia Kuźma-Markowska – Ucząc higieny, opieki nad dziećmi i nowoczesnego macierzyństwa: JDC w międzywojennej Polsce
Sylwia Kuźma-Markowska jest profesorem nadzwyczajnym w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, a w roku akademickim 2024/25 stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Maryland. Specjalizuje się w dwudziestowiecznej historii społecznej i kulturowej Stanów Zjednoczonych i Polski oraz w historii transnarodowej. Jej obszary badawcze obejmują historię kobiet i płci, historię humanitaryzmu i historię imigracji.
18 maja
- Kamil Kijek – Działalność JDC i nowe perspektywy badań nad życiem Żydów w Polsce w pierwszych latach po Zagładzie
Kamil Kijek jest adiunktem w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył liczne staże podoktorskie, m.in. w: the Center for Jewish History in New York, the United States Holocaust Museum in Washington DC, the Wiener Wiesenthal Institute for Holocaust Studies, the Center for Holocaust Studies in Munich. W 2018 roku otrzymał międzynarodową nagrodę za wybitną publikację przyznaną przez The Leonid Nevzlin Research Center for Russian and East-European Jewry na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie za książkę "Dzieci modernizmu". Jest współautorem koncepcji wystawy czasowej "1945. Nie koniec, nie początek" eksponowanej w 2025 roku w Muzeum POLIN.
25 maja
- Maria Ferenc – JDC w Polsce w okresie okupacji niemieckiej
Maria Ferenc jest socjolożką i historyczką kultury piszącą o polskich Żydach w czasie Zagłady. Pracuje w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Koordynowała projekt badawczy "Encyklopedia getta warszawskiego" w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Jest autorką m.in. książki "«Każdy pyta, co z nami będzie». Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie" (2021).
Cykl webinarów odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Program odbywa się dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation, Libitzky Family Foundation i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.