Koncert

Ircha – kwartet klarnetowy Mikołaja Trzaski

Grupa osób na przejściu dla pieszych.
fot. Muzeum POLIN

Koncert Irchy to coś więcej niż spotkanie z czterema najważniejszymi dziś klarnecistami na polskiej scenie improwizowanej. Mikołaj Trzaska, Michał Górczyński, Paweł Szamburski i Wacław Zimpel grają bez dodatkowych mikrofonów, za każdym razem wchodząc w dialog z przestrzenią, w której występują, i z ludźmi, którzy przyszli ich posłuchać.

Ich muzyczna improwizacja u swych korzeni czerpiąca z tradycji muzyki chasydzkiej wyraża się zarówno w dźwiękach nowoczesnego jazzu, jak i w przestrzeni, którą tworzą, przyjmując kolejne role: solisty, uczestnika dialogu, chóru.

Każdy z członków zespołu to muzyczna osobowość. Mikołaj Trzaska jest współtwórcą słynnej grupy Miłość – pod koniec września jego muzyka do filmu Wojtka Smarzowskiego nagrodzona została na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Michał Górczyński wydał w tym roku autorską płytę „Preparing to dance” inspirowaną współczesną poezją jidysz Ahrona Yeremiahu Tauba. Paweł Szamburski to współtwórca najważniejszej niezależnej oficyny wydawniczej Lado ABC – w ramach dni otwartych usłyszymy także jego nowy projekt solowy – Ceratitis Capatita (30.10) – będący interpretacją muzycznych kultur religii basenu Morza Śródziemnego.

Wacław Zimpel uważany jest za jednego z najciekawszych dziś klarnecistów w Europie – w swoich przedsięwzięciach artystycznych mierzy się z amerykańskim freejazzem, europejską kameralistyką a nawet indyjską muzyką karnatycką.