Cykl "Nie bądź obojętny": Historia i obojętność
image

image

image

image

"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest obojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN. W drugim odcinku pt. "Historia i obojętność" gośćmi Karoliny Wigury będą Maciej Górny i Jarosław Kuisz.
- Rozmowy prowadzi Karolina Wigura
- Premiera II odcinka na kanale YouTube: 13 kwietnia (czwartek), godz. 20.00, "Historia i obojętność"
- Słuchaj także na polin.pl, Spotify oraz innych aplikacjach podcastowych
W drugim odcinku cyklu przyjrzymy się obojętności w kontekście historii. Czy historia zajmuje się tym problemem? Do czego w najnowszej historii doprowadziła nas obojętność, brak reakcji i nieangażowanie się? Jaką lekcję możemy z tego wyciągnąć? Czy historia może nauczyć nas nieobojętności, czy raczej my jesteśmy obojętni wobec historii?
W rozmowie skupimy się głównie na obojętności wobec dramatu wojny i powstania w getcie. Jak w tych miejscach przejawiały się pomoc, solidarność, współpraca? Czy w tak skrajnych i granicznych sytuacjach można oczekiwać od ludzi nieobojętności, wrażliwości, współczucia? A może była tam obojętność, czy raczej zobojętnienie wobec siebie, własnego losu, życia i zupełny brak wiary w pomoc, przetrwanie, w szansę na przeżycie. Była ponura rzeczywistość. W tym kontekście porozmawiamy o degloryfikacji wojny, czyli o tym, że wojna to przede wszystkim nie chwała i sława, ale cierpienie, brak możliwości ratunku, okrucieństwo, samotność, tortury i śmierć. I wszechobecna obojętność. Warto więc zastanowić się nad tym, jak opowiadać nieheroiczną historię wojny i powstania. Niekoniecznie "jak to na wojence ładnie", tylko o żmudnej codzienności – szarej, ponurej, wyczerpującej i ryzykownej. Niezwykle ważny jest wątek deheroizacji wojny, by nie powiedzieć banalności wojny, zjawisko, z którym szybko się oswajamy i staje się ono częścią naszej codzienności.
Zastanowimy się również nad obojętnością wobec ludobójstw, nad losem ukrywających się i ocalałych.
Uczestniczki i uczestnicy rozmowy:
- Karolina Wigura – socjolożka, historyczka idei, publicystka, pisze m.in. dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej, wykładowczyni Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Maciej Górny – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX–XX wieku w Instytucie Historii PAN.
- Jarosław Kuisz – historyk państwa i prawa, analityk polityki, eseista. Twórca i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Adiunkt w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj poprzedniego odcinka "Filozofia i obojętność"
Gośćmi Karoliny Wigury byli: Tomasz Stawiszyński i Piotr Stankiewicz.
W pierwszym odcinku cyklu przyglądaliśmy się obojętności w kontekście filozofii. Co filozofia mówi o bierności, winie, zaangażowaniu? Co Marek Aureliusz lub Budda powiedzieliby o współczesnym świecie, który jak się wydaje jest coraz bardziej obojętny? Czy filozofia może nam nieść jakieś pocieszenie wobec obecnego "trendu obojętności"? Zachęcamy do posłuchania rozmowy.
W siedmioodcinkowym podcaście "Nie bądź obojętny" będziemy mówili o obojętności z perspektywy filozofii, najnowszej historii, teologii żydowskiej i chrześcijańskiej. Zastanowimy się nad źródłami tego zjawiska w dzisiejszych czasach, podyskutujemy o obojętności lub jej braku w mediach, polityce, ale też w literaturze i poezji. Podążając za hasłem "Nie bądź obojętny", postaramy się przeanalizować rozmaite aspekty obojętności, myśląc o przyszłości i zastanawiając się, co zrobić, by obojętność w dzisiejszym świecie była coraz mniej "popularna".
Premiery kolejnych odcinków:
- 25 maja (czwartek), godz. 20.00, "Teologia i obojętność",
- 28 września (czwartek), godz. 20.00, "Psychologia i obojętność",
- 26 października (czwartek), godz. 20.00, "Media i obojętność",
- 23 listopada (czwartek), godz. 20.00, "Literatura i obojętność",
- 14 grudnia (czwartek), godz. 20.00, "Obojętność dziś".
Podcast "Nie bądź obojętny" realizowany jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".