Akademia Senioralna POLIN – nowość dla osób w wieku 60+
![Seniorki i seniorzy oglądają dokumenty prezentowane w gablocie na wystawie stałej.](/sites/default/files/styles/isohead_8/public/2025-01/Seniorki%20i%20seniorzy%20na%20wystawie%20sta%C5%82ej.jpg?itok=fR8IZwGu)
Zapraszamy na bezpłatne zajęcia połączone ze zwiedzaniem naszych wystaw z przewodnikiem. Akademia Senioralna POLIN ma swobodny, klubowy charakter – po zwiedzaniu spotykamy się na rozmowie o wrażeniach z wystawy przy kawie, herbacie i ciastkach.
- 22 stycznia (środa), godz. 15:00–17:30, BRAK MIEJSC
- Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie w godz. 10:00–15:00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2
- Jedna osoba może zarezerwować max. 2 miejsca
Najbliższe zajęcia: Wyzwania nowoczesności
Wiek XIX rozpoczyna się rozbiorami, które zmieniły życie całego społeczeństwa. Polscy Żydzi stali się obywatelami trzech różnych krajów: Austrii, Prus i Rosji. Ich życie zaczęło się zmieniać pod wpływem gwałtownego uprzemysłowienia, rozwoju miast i zderzenia z nowoczesnymi nacjonalizmami. Zatrzymamy się na dawnym dworcu kolejowym i poznamy historię masowych migracji.
U progu I wojny światowej Żydzi zadawali sobie pytania: Czy jesteśmy narodem? Jakim językiem powinniśmy mówić? Czy potrzebujemy własnego państwa?
Spotkania w ramach Akademii Senioralnej POLIN (ASP) rozpoczynamy od spaceru po wystawie stałej z doświadczonym przewodnikiem, który opowie o losach i kulturze Żydów w Polsce. Zwiedzanie to nie tylko duża dawka wiedzy i ciekawostek, ale również podróż w czasie, odkrywanie tajemniczych opowieści i bogactwa naszego dziedzictwa.
Odwiedzając z przewodnikiem poszczególne galerie wystawy, przybliżymy kolejne etapy historii: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój przemysłu i handlu, po czas Zagłady i czasy powojenne. Unikatowe zbiory, rekonstrukcje i multimedia pomogą lepiej poznać tysiąc lat historii polskich Żydów.
Po zwiedzaniu spotykamy się na rozmowie o wrażeniach z wystawy przy kawie, herbacie i ciastkach. Przyjemna atmosfera towarzyska sprzyja wymianie wrażeń oraz nawiązywaniu nowych znajomości.
Tematy i terminy kolejnych spotkań:
- Na międzywojennej ulicy, 19 i 26 lutego (środa), godz. 15:00-17:30 (zapisy od 12 lutego)
- Zagłada, 12 i 19 marca (środa), godz. 15:00-17:30 (zapisy od 5 marca)
- Wystawa czasowa "1945. Nie koniec, nie początek", 2 i 9 kwietnia (środa), godz. 15:00-17:30 (zapisy od 26 marca)
- W powojennej rzeczywistości, 7 i 14 maja (środa), godz. 15:00-17:30 (zapisy od 30 kwietnia)
Akademia Senioralna POLIN to cykl bezpłatnych spotkań dla osób w wieku 60+ przygotowany z okazji 10. urodzin Muzeum POLIN.
Spotkania odbywają się w wybrane środy miesiąca, godz. 15:00-17:30 i obejmują wejście na wystawę, oprowadzanie z przewodnikiem oraz poczęstunek po zwiedzaniu.
Oprowadzania zostały przygotowane specjalnie z myślą o starszych zwiedzających, z uwzględnieniem różnych udogodnień (odpowiednia długość wycieczki, ciekawe tematy i niespieszne tempo zwiedzania, możliwość odpoczynku w razie potrzeby, zestawy słuchawkowe umożliwiające dokładne słyszenie przewodnika również z odległości).
Dofinansowano: