Wielokulturowa biblioteka – edycja szósta

Muzeum POLIN zaprasza bibliotekarki i bibliotekarzy na kolejną edycję bezpłatnych, dwudniowych warsztatów poświęconych różnym aspektom wielokulturowości w bibliotekach.
- Zgłoszenia do 22 sierpnia 2022 (poniedziałek)
- Wypełnij formularz >>
- Warsztaty odbędą się w dniach 14 i 15 września online
Ukrainiec przeglądający publikacje o tym, jak napisać CV, romskie dzieci przy komputerach bibliotecznych w czwartkowe popołudnia, rodzina stałych bywalców biblioteki przygotowująca się, także literacko, do wyjazdu do Skandynawii, nauczycielka pobliskiej szkoły szukająca materiałów o żydowskiej przeszłości regionu…
Wielokulturowość na różne sposoby puka do drzwi bibliotek w całej Polsce. Warto więc bardziej świadomie odpowiadać na potrzeby coraz bardziej zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń. Biblioteka może być miejscem wspierającym dialog międzykulturowy, nawet jeśli nie docierają do niej użytkownicy o innym niż polskie pochodzeniu.
Spotkanie będzie podzielone na kilka części. W pierwszej zachęcimy do refleksji nad tym, co oznacza wielokulturowa biblioteka: jakie postawy, wartości, umiejętności są potrzebne, by kształtować bibliotekę otwartą na różnorodność. Następnie zaprosimy do dyskusji nad takimi wątkami, jak zachowywanie wielokulturowego dziedzictwa/pamięci w bibliotekach, otwieranie drzwi dla różnorodnych kulturowo odbiorców, wielokulturowość w ofercie dla dzieci i młodzieży, kształtowanie wśród polskich czytelników postawy otwartości na różnorodność.
Swoimi doświadczeniami będą dzielić się z uczestnikami i uczestniczkami szkolenia osoby związane z Muzeum POLIN. Liczymy, że nasze doświadczenia muzealne, garść wiedzy i przećwiczenie umiejętności okażą się wsparciem i inspiracją dla bibliotekarzy i bibliotekarek.
Program szkolenia
Dzień 1 (środa, 14 września)
- 9.30-12.30 "Wielokulturowa biblioteka – czyli jaka?"
Prowadzenie: Dominika Cieślikowska - 13.00-15.00 "Pamięć o wielokulturowej przeszłości lokalnej społeczności: po co? dla kogo? jak?"
Prowadzenie: dr Mariusz Jastrząb
Dzień 2 (czwartek, 15 września)
- 9.30-12.30 "Biblioteka otwarta na różnorodność – jak włączać migrantów w działania instytucji kultury"
Prowadzenie: Dominika Cieślikowska - 13.00-15.00 "Przez dziurkę od klucza: żydowska codzienność w książce, filmie i w życiu"
Prowadzenie: Julia Chimiak - 15.00-15.30 Podsumowanie szkolenia
- Szkolenie odbędzie się w formie online.
- Limit miejsc: 25 osób. Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
- Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 26 sierpnia 2022 roku.
- Kontakt w sprawie szkolenia: [email protected]