Wystawy

Tu Muranów: historie

Kobieta w maseczce na ustach pochyla się nad podłużną gablotą, oświetloną niebieskim światłem. Wkłada przedmiot do środka.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od zachwytu nad przedmiotami odnalezionymi w trakcie prac nad tworzeniem Muzeum POLIN do wystawy “Tu Muranów”. Poznajcie kulisy powstawania najnowszej ekspozycji POLIN opowiadającej o wielopoziomowej historii warszawskiej dzielnicy Muranów. Osobistymi historiami związanymi z wystawą dzielą się jej twórcy, artyści i pracownicy muzeum.

 • Tu Muranów: historie. Kamila Radecka-Mikulicz
  O różnych spojrzeniach twórców wystawy na dzielnicę, potrzebie odniesienia się do kontekstu miejsca, w którym stoi Muzeum POLIN i uniwersalnej opowieści o spoglądaniu w głąb swojego miasta opowiada kuratorka “Tu Muranów” - Kamila Radecka-Mikulicz. 
   

   
 • Tu Muranów: historie. Beata Chomątowska
  Praca nad nową wystawą czasową Muzeum POLIN była swego rodzaju dopełnieniem historii, która rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Co to za historia, czy ma swój koniec i jak objawia się na wystawie?  Opowiada Beata Chomątowska, współautorka koncepcji wystawy. 
   

   
 • Tu Muranów: historie. prof. Jacek Leociak
  Kto trafniej niż pomysłodawca może przybliżyć to, o czym tak naprawdę opowiada wystawa “Tu Muranów”? Posłuchajcie prof. Jacka Leociaka, pomysłodawcy i współautora ekspozycji. 
   

   
 • Tu Muranów: historie. Jadwiga Sawicka
  Udało nam się podejrzeć prace Jadwigi Sawickiej nad przestrzennym kolażem-muralem przypominającym o wielowarstwowej, ludzkiej historii Muranowa. Zobaczcie, jak powstawała instalacja i posłuchajcie, co mówi o niej sama artystka.
   
   
 • Tu Muranów: historie. Joanna Fikus
  Posłuchajcie, jak wyglądały prace nad “Tu Muranów” i jak wpłynęła na ten proces pandemia. Jakie trudności pojawiają się podczas zdalnej produkcji wystawy? Opowiada Joanna Fikus, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN. 
   

   
 • Tu Muranów: historie. Katarzyna Reszka
  Katarzyna Reszka z Działu Zbiorów Muzeum POLIN opowiada o zabytkach archeologicznych, które obejrzycie na wystawie “Tu Muranów”. To relikty dawnego życia mieszkańców Muranowa: zegarek, łyżeczka, garnki czy ceramika. Zabytki zostały znalezione podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w 1998  i 2009 r., jeszcze przed budową muzeum. 

Polecamy także Pamiątki z wystawy "Tu Muranów" >>