Muzeum

Stanowisko dyrektora Muzeum POLIN wobec wojny Izraela z Hamasem

Budynek Muzeum POLIN odbija się w tafli pomnika Bohaterów Getta.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

7 października 2023 roku terroryści Hamasu zaatakowali Izrael, mordując ze szczególnym okrucieństwem ponad tysiąc osób. Ofiarami byli cywile, wśród nich dzieci. Napadnięto i zabito Żydów zaangażowanych w działania na rzecz pokoju oraz porozumienia Izraela z palestyńskimi sąsiadami. Ponad dwustu Izraelczyków zostało uprowadzonych, jednym z nich jest Alex Dancyg – współpracownik i oddany przyjaciel naszego muzeum. Uważam, że dla tego aktu terroru nie ma usprawiedliwienia.

Izrael ma szczególne znaczenie z perspektywy misji i działalności Muzeum POLIN, przede wszystkim dlatego, że istotną rolę w budowie tego państwa odegrali Żydzi polscy. Jest bezdyskusyjne, że państwo żydowskie ma prawo do istnienia, a podważanie tego faktu jest przejawem antysemityzmu. Rosnąca fala przemocy skierowanej przeciwko Żydom w wielu częściach świata bardzo nas niepokoi. Dlatego Muzeum POLIN będzie kontynuowało działania służące zwalczaniu postaw antysemickich. Stanowczo potępiam zarówno antysemityzm, jak i islamofobię – nie może być zgody na uprzedzenia, dyskryminację i nienawiść wobec żadnej grupy społecznej, etnicznej czy religijnej.

Wyrażam współczucie wobec dramatu palestyńskich cywilów, którzy są niewinnymi ofiarami wojny kosztującej od dekad tysiące istnień ludzkich po obu stronach. Choć nie mam kompetencji, by rozstrzygać o celowości lub sposobie przeprowadzania operacji militarnych, to śmierć tak wielu Palestyńczyków oraz skala klęski humanitarnej szokują i każą zadać pytania o przestrzeganie międzynarodowych konwencji i traktatów. Łączę się w bólu z rodziną polskiego wolontariusza, Damiana Sobola, zabitego w ataku sił zbrojnych Izraela na konwój humanitarny.

Wciąż żyję nadzieją, że znajdzie się polityczne rozwiązanie, które sprawi, że naród izraelski i palestyński będą mogły koegzystować w pokoju, ciesząc się wolnością i równymi prawami. Czekam – jak opinia publiczna na całym świecie – na zakończenie tego tragicznego i krwawego konfliktu.

Historia Żydów polskich, którą przedstawia nasze muzeum, uczy, że prawa człowieka powinny chronić wszystkich i w każdych okolicznościach.

Zygmunt Stępiński, 

Dyrektor Muzeum POLIN

Pierwotna wersja oświadczenia ukazała się 20 listopada 2023 roku.