Koncert
31.03.2022

"Solidarni z Ukrainą" – koncert charytatywny

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta wystąpi w wyjątkowym koncercie "Solidarni z Ukrainą". Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zapewnienie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy przebywającym w tymczasowych miejscach noclegowych w Warszawie, w ramach akcji "Kuchnia dla Ukrainy". Dzięki hojności naszych darczyńców pozyskana kwota zostanie podwojona, a akcja "Kuchnia dla Ukrainy" będzie miała zapewnione finansowanie na najbliższe miesiące.

  • 31 marca 2022 (czwartek), godz. 19.00
  • KUP BILET >>
  • Ceny biletów: 80 zł – rzędy A-K; 60 zł – rzędy L-W

Z pomysłem zagrania charytatywnego koncertu wyszli instrumentaliści Sinfonii Varsovii. Na program złożą się utwory, które muzycy orkiestry szczególnie cenią i lubią wykonywać.

Podczas wieczoru zabrzmią kompozycje Jeana Sibeliusa ("Valse triste" op. 44 nr 1), Franza Schuberta (słynna Symfonia h-moll "Niedokończona" D.759, którą wykonywała w getcie Żydowska Orkiestra Symfoniczna) oraz Ludwiga van Beethovena (VII Symfonia A-dur op. 92). Na finał, po raz pierwszy w Polsce, wykonana zostanie "Modlitwa za Ukrainę" w wersji na orkiestrę Valentina Silvestrova.

Valentin Silvestrov to jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od 2001 roku jego muzyka regularnie ukazuje się na płytach wydawnictwa ECM. Arvo Pärt i Alfred Schnittke – filary ECM-owskiej New Music Series – obwołali Silvestrova jednym z największych kompozytorów naszych czasów.

"Modlitwa za Ukrainę" powstała w roku 2014 w reakcji na wydarzenia tzw. Euromajdanu – trwających od listopada 2013 do lutego 2014 obywatelskich protestów, jakie wybuchły w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Wśród 800 000 protestujących był także Silvestrov, słuchał głosów zebranych: ich modlitw i pieśni, które co i raz przerywały strzały berkutowców. Zainspirowany tymi zdarzeniami i dźwiękami stworzył "Modlitwa za Ukrainę".

W reakcji na zbrodniczą agresję Rosji na niepodległą Ukrainę, Eduard Resatsch z Bamberger Symphoniker przygotował orkiestrowe opracowanie "Modlitwy za Ukrainę". Podczas naszego koncertu ta wersja będzie miała swoją polską premierę.


Sinfonię Varsovię poprowadzi Yaroslav Shemet (ur. 1996), jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. W wieku 25 lat objął stanowisko kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Jest obecnie również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg.

W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów jest najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.

"Shemet dyrygował w wypełnionej po brzegi Elbphilharmonie, ukazując wszystkim swój młodzieńczy, niepowstrzymany temperament. On żyje i oddycha muzyką – dyrygując, zaprezentował wszystkie swoje zdolności". Marion Nevoigt, "Das Opernmagazine"

  • Produkcja i realizacja: Helena Lenkiewicz, Dorota Keller-Zalewska, Łukasz Strusiński, Adam Siebers, Dariusz Kisieliński, Julia Witkowska, Anna Moniewska, Ivetta Roczek, Tomasz Wlezień, Jacek Fluks, Łukasz Cieślak
  • Komunikacja: Natalia Daca, Zuzanna Murawska, Jakub Woźniak, Kajetan Prochyra
  • Projekt graficzny: ThisWayDesign Mikołaj Śliwiński & Joanna Kulak
  • Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Sinfonia Varsovia, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Patroni koncertu: Franklin Templeton, Bernard Kwapiński, White Stone Development, Marek i Agnieszka Nowakowscy

Logo FT PositiveLogo White Stone Development

 

Logo z napisem ZAiKS dla Ukrainy w barwach flagi ukraińskiej - niebieskim i żółtym.