Program towarzyszący wystawie "Wokół nas morze ognia"

Wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" towarzyszą spacery, oprowadzania autorskie, warsztaty. Poniżej szczegółowy program wydarzeń, który będziemy uzupełniać na bieżąco.
Oprowadzania autorskie po wystawie "Wokół nas morze ognia"
- 30 września (sobota) – oprowadzają: Małgorzata Szczęśniak i Saskia Hellman
- godz. 12.00, KUP BILET >>
- godz. 13.30, KUP BILET >>
- 7 października (sobota) – oprowadza: Jacek Leociak
- godz. 12.00, KUP BILET >>
- godz. 13.30, KUP BILET >>
- 25 listopada (sobota), godz. 12.00, 13.30
- 2 grudnia (sobota), godz. 12.00, 13.30
- 16 grudnia (sobota), godz. 12.00, 13.30
- 6 stycznia (sobota), godz. 12.00, 13.30
- 7 stycznia (niedziela), godz. 12.00, 13.30
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy "Wokół nas morze ognia" z jej twórczyniami i twórcami oraz innymi wyjątkowymi przedstawicielami różnych obszarów nauki, kultury i sztuki. Wspólny spacer po wystawie będzie okazją do spojrzenia na nią z perspektywy odmiennych doświadczeń, wiedzy i wrażliwości, poznania inspiracji i kulisów jej powstawania oraz refleksji, które towarzyszą zwiedzaniu ekspozycji.
Spacery z przewodnikiem po wystawie "Wokół nas morze ognia"
- 1 października (niedziela), godz. 14.00, KUP BILET >>
- 15 października (niedziela), godz. 14.00, KUP BILET >>
- 5, 19 listopada (niedziela), godz. 14.00
- 3, 10 grudnia (niedziela), godz. 14.00
W pierwszej części spaceru opowiemy o wyjątkowych zdjęciach wykonanych przez Polaków obecnych w getcie warszawskim w czasie powstania lub fotografujących je z drugiej strony muru. Niektóre z tych fotografii przez kilkadziesiąt lat pozostawały nieodkryte... Poznamy także koncepcję wystawy i porozmawiamy o tym, jak można interpretować obecne na niej dzieła współczesnych artystek.
W zwiedzaniu towarzyszyć nam będzie dwanaście osób, które pozostawiły spisane relacje – czasem ledwie z kilku dni, a czasem z długich tygodni lub miesięcy ukrywania się w ruinach getta. Niektóre prowadziły zapiski jeszcze w bunkrach, inne spisały swoje doświadczenia wkrótce po przedostaniu się na "aryjską stronę". Druga część wizyty na wystawie będzie okazją do samodzielnego, głębszego zanurzenia się w relacje i wspomnienia naszych bohaterów. Wszystkiemu towarzyszyć będzie słuchowisko, stanowiące artystyczny komentarz do losów żydowskich cywilów w czasie powstania w getcie.
Cykl spotkań online: Świadectwa z getta warszawskiego
- wrzesień-listopad 2023
Trzy spotkania z potomkami bohaterów "Wokół nas morze ognia" – cywilów, którzy przetrwali powstanie w getcie w jego murach i opisali je we wspomnieniach. Rozmowy prowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN.
"Płonące" – wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej
- 4 października – 18 grudnia 2023, Muzeum POLIN
- wstęp wolny w ramach godzin otwarcia muzeum
Cykl wycinanek i kolaży Moniki Krajewskiej "Płonące" ukazujący los żydowskich przedmiotów religijnych, które ginęły, były grabione bądź celowo niszczone podczas wojen i szeregu katastrof spotykających Żydów. Na cykl składa się 31 prac, w których artystka nawiązuje do obiektów związanych z kultem synagogalnym i przenosi je na tradycyjną żydowską technikę papierowej wycinanki, pieczołowicie odtwarzając symbolikę i ornamentykę sztuki żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej.
Informacje organizacyjne:
- miejsce zbiórki: hol główny, przy stanowisku z audioprzewodnikami;
- liczba miejsc ograniczona, obowiązuje bilet na wystawę: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, bilet "Muzeum za złotówkę" 1 zł;
- czas trwania spaceru: 1 godz.
Zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
Program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.