Podcast
Od 16.03.2023 - online

Cykl "Nie bądź obojętny": Filozofia i obojętność

"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest obojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN. W pierwszym odcinku pt. "Filozofia i obojętność" gośćmi Karoliny Wigury byli Tomasz Stawiszyński i Piotr Stankiewicz.

  • Premiera pierwszego odcinka: 16 marca 2023 (czwartek), godz. 20.00 na kanale YouTube
  • Rozmowy prowadzi Karolina Wigura
  • Słuchaj także na polin.pl, Spotify oraz innych aplikacjach podcastowych

Transkrypcja pierwszego odcinka podcastu >>

W pierwszym odcinku cyklu przyglądaliśmy się obojętności w kontekście filozofii. Czy filozofia zajmuje się problemem obojętności? Co mówi o bierności, winie, zaangażowaniu? Czy perspektywa filozoficzna może być pomocna w zrozumieniu obojętności?

Wystarczy zacytować kilku wybitnych myślicieli, by zobaczyć, jak wielką wagę przywiązywali do nie/obojętności. Karl Jaspers pisze o "winie obojętności", Martin Buber o "obojętnym obserwatorze", zaś Michael Foucault o "widzialności, która jest pułapką". Z kolei Zygmunt Bauman pisał tak o konsekwencjach obojętności:

"Żyjemy w mydlanej bańce, która choć piękna, jest nietrwała. Daje nam ulotną i pustą iluzję, której konsekwencją jest obojętność".

Ciekawym tematem w tym kontekście (ale może już nieco innym) jest stosunek filozofów do Zagłady, do powstania w getcie. Czy obojętność wobec zła jest jeszcze większym złem? Marek Edelman mówił:

"Obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła".

Uczestniczki i uczestnicy rozmowy:

  • Karolina Wigura – socjolożka, historyczka idei, publicystka, pisze m.in. dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej, wykładowczyni Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Tomasz Stawiszyński – filozof, publicysta, eseista, zajmuje się problemami z pogranicza filozofii, psychologii i psychoterapii.
  • Piotr Stankiewicz – filozof, pisarz i poeta, przedstawiciel i popularyzator stoicyzmu współczesnego.

W siedmioodcinkowym podcaście "Nie bądź obojętny" będziemy mówili o obojętności z perspektywy filozofii, najnowszej historii, teologii żydowskiej i chrześcijańskiej. Zastanowimy się nad źródłami tego zjawiska w dzisiejszych czasach, podyskutujemy o obojętności lub jej braku w mediach, polityce, ale też w literaturze i poezji. Podążając za hasłem "Nie bądź obojętny", postaramy się przeanalizować rozmaite aspekty obojętności, myśląc o przyszłości i zastanawiając się, co zrobić, by obojętność w dzisiejszym świecie była coraz mniej "popularna".

Premiery kolejnych odcinków:

  • 13 kwietnia (czwartek), godz. 20.00, "Historia i obojętność",
  • 25 maja (czwartek), godz. 20.00, "Teologia i obojętność",
  • 28 września (czwartek), godz. 20.00, "Psychologia i obojętność",
  • 26 października (czwartek), godz. 20.00, "Media i obojętność",
  • 23 listopada (czwartek), godz. 20.00, "Literatura i obojętność",
  • 14 grudnia (czwartek), godz. 20.00, "Obojętność dziś".

 

Podcast "Nie bądź obojętny" realizowany jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl