fot. Jagna Jaworowska

Biblioteka

Biblioteka Muzeum POLIN gromadzi publikacje nie tylko na temat historii, kultury, religii i dziedzictwa Żydów na historycznych ziemiach polskich i innych krajów diaspory, lecz także z zakresu muzealnictwa oraz dziedzin zajmujących się pamięcią historyczną i dziedzictwem kulturowym.

Biblioteka Muzeum POLIN kolekcjonuje przede wszystkim współczesne publikacje i periodyki naukowe i popularnonaukowe, pozyskuje także starodruki, zbiory audiowizualne, elektroniczne i multimedialne. Księgozbiór liczy 15 000 woluminów w ponad 30 językach.

Część księgozbioru Biblioteki znajduje się w wolnym dostępie. W Centrum Informacji Historycznej, miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" oraz Menorze Info można korzystać z uporządkowanych tematycznie publikacji.

Wszystkie zbiory biblioteczne można przeszukiwać za pomocą katalogu online.

>> PRZEJDŹ DO KATALOGU BIBLIOTECZNEGO

Materiały biblioteczne z magazynu zamawia się w Centrum Informacji Historycznej. Zamówienia realizowane są do 180 minut.

 

Zachęcamy do korzystania z księgozbioru Centrum Informacji Historycznej zawierającego ponad 2 600 woluminów, uporządkowanych według następujących działów tematycznych.

 1. Atlasy
 2. Bibliografie
 3. Biografie
 4. Encyklopedie
 5. Genealogia
 6. Historia regionalna
 7. Historia Żydów
 8. Izrael
 9. Judaizm
 10. Pamiętnik
 11. Słowniki
 12. Słowniki językowe
 13. Sztuka
 14. Warszawa
 15. Zagłada Żydów
 16. Źródła
 17. Mapy i plany miast

Księgozbiór miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" zawiera ponad 500 książek i filmów m.in. Janusza Korczaka, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Stanisława Wygodzkiego, Themersonów ze wspaniałymi ilustracjami Franciszki Themerson, jak również pięknie wydane publikacje izraelskich, szwedzkich i francuskich autorek i autorów w języku polskim, angielskim i hebrajskim. W królestwie Maciusia możecie obejrzeć fantastyczne polskie i zagraniczne filmy o przygodzie i przyjaźni. Księgozbiór podzieliliśmy na poniższe działy tematyczne:

 • Bajki i opowieści
 • Święta żydowskie
 • Języki żydowskie
 • Edukacja obywatelska
 • Izrael
 • II wojna światowa
 • Janusz Korczak
 • Materiały edukacyjne
 • Filmy

W Menorze Info przy placu Grzybowskim 2 dostępne są publikacje na temat kuchni żydowskiej, architektury, getta warszawskiego, Warszawy, Muzeum POLIN oraz albumy i przewodniki.

 

Osoby zainteresowane przekazaniem darowizny na rzecz Biblioteki Muzeum POLIN zapraszamy do Centrum Informacji Historycznej po wcześniejszym kontakcie.

Aleksandra Mazurkiewicz-Kopyść, amazurkiewicz@polin.pl, tel.: (+48) 22 471 03 49.

 

Biblioteka Muzeum POLIN otrzymuje bezpłatnie magazyn "Chidusz" dzięki pitax.pl.