Zapraszamy na zajęcia online, dzięki którym za pośrednictwem komputera możecie znaleźć się w jednym z najciekawszych muzeów w Polsce. Warsztaty online to krótkie, intensywne zajęcia angażujące uczniów i uczennice w różnorodne działania. Stawiamy w nich na interakcję, zadawanie pytań i uczenie krytycznego myślenia. Podczas spotkań wykorzystujemy nowe technologie. Oglądamy wspólnie fragmenty filmów i podcastów, rozwiązujemy quizy, dyskutujemy w podziale na mniejsze grupy. Zajęcia prowadzą edukatorzy mający doświadczenie w edukacji zdalnej.
Tematy do wyboru
Spotkania z kulturą żydowską
Kultura żydowska, jak każda inna, to nie tylko zbiór zasad i tradycji, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Kim są Żydzi w XXI wieku? Gdzie mieszkają, w jakim mówią języku, czy są do siebie podobni?
W trakcie warsztatu online obejrzymy wspólnie internetowy teledysk, przyjrzymy się temu, co o swojej tożsamości mówią młodzi Żydzi mieszkający w Polsce, a pracując w grupach, poznamy podstawowe pojęcia związane z judaizmem.
- Słowa kluczowe: szabat, dom żydowski, synagoga
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my?
Zapraszamy na warsztaty online, w czasie których uczniowie i uczennice w aktywny sposób będą pracować nad tematem różnorodności, tożsamości i nierówności społecznych. Wykonując ćwiczenia z użyciem materiałów dostępnych w każdym domu i oglądając krótkie filmy, zaangażują się w dyskusję nad tym, co każdy z nas może zrobić, żeby wspierać równość w naszej dzisiejszej sytuacji.
- Słowa kluczowe: różnorodność, dyskryminacja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie
W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie. Młodzi Żydzi i młode Żydówki stanęli/stanęły do walki z o wiele silniejszym od nich przeciwnikiem.
Na muzealnych warsztatach online przyjrzymy się temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie obejrzymy fragmenty filmów i relacji, a także stworzymy przestrzeń do rozmowy o niełatwej historii i pamięci o niej.
- Słowa kluczowe: powstanie w getcie warszawskim, walka Żydów i Żydówek, historia mówiona
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
"Auschwitz nie spadło z nieba" - warsztaty dla szkół ponadpodstawowych
Czy człowiek jest dobry? Jeśli tak, to czemu toczy wojny?
W czasie warsztatów online pokażemy model piramidy Allporta tłumaczący, dlaczego drobne sytuacje niechęci mogą się zmienić w akty przemocy, którą trudno powstrzymać. Model pomoże nam zrozumieć kolejne etapy Zagłady Żydów. Ponieważ, jak powiedział Marian Turski, "Auschwitz nie spadło z nieba", powinniśmy zrozumieć zjawiska, które doprowadziły do powstania obozów Zagłady.
Dzięki warsztatom młodzież będzie lepiej rozumiała procesy historyczne i uwrażliwi się na przejawy wykluczania ze społeczeństwa osób, które w jakiś sposób różnią się od większości.
- Słowa kluczowe: Zagłada, etapy dyskryminacji, reagowanie na wykluczenie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Moc propagandy – warsztaty dla szkół ponadpodstawowych
Dlaczego propaganda ma tak dużą moc? Jak to się dzieje, że my, ludzie, tak łatwo jej ulegamy?
Zapraszamy na warsztaty, na których poznamy język propagandy i jej możliwy wpływ na życie jednostki. Będziemy pracować z propagandowym materiałem filmowym z lat trzydziestych i sprawdzać, jak propaganda zmieniała zwykłe życie młodzieży w czasach III Rzeszy. Przyjrzymy się też przykładom współczesnych plakatów propagandowych.
- Słowa kluczowe: propaganda, informacja, dyskryminacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Informacje organizacyjne
|
Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy całe klasy. Uczniowie i uczennice mogą pracować wspólnie w klasie bądź na swoich komputerach w domach. Do pełnego przeprowadzenia zajęć w klasie potrzebne będą: dobre połączenie z Internetem, komputer, rzutnik, kamera i głośniki.
Kiedy?
Zajęcia organizujemy codziennie od poniedziałku do piątku. Czas rozpoczęcia zajęć dostosowujemy do potrzeb klasy.
Czas zajęć
45 min (do 60 min z uwzględnieniem czasu na ustalenie kwestii technicznych)
Jak zarezerwować warsztaty dla klasy?
Zajęcia online dla klasy może zamówić nauczyciel lub nauczycielka, wysyłając wiadomość na adres [email protected].
W treści e-maila prosimy o podanie następujących danych:
- informacja o udziale w "Programie edukacyjnym dla Lubelszczyzny"
- preferowane terminy zajęć
- temat zajęć
- nazwa i adres szkoły
- która to klasa / wiek uczestników
- liczba uczniów i opiekunów
- kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy)
- dodatkowe informacje o grupie (np. osoby z niepełnosprawnościami, profil etc.)
- wybrana formuła zajęć: uczniowie pracują wspólnie w klasie / uczniowie pracują na własnych komputerach w domu.
Co dalej?
Po dokonaniu rezerwacji najpóźniej 5 dni przed zajęciami przekażemy na podany w zgłoszeniu adres opiekuna /opiekunki grupy link do zajęć na platformie Zoom. Link przekazujecie Państwo uczniom.
Uczniowie i uczennice klikają o danej godzinie w link przekierowujący na stronę Zoom (na komórce będzie to aplikacja Zoom, darmowa do pobrania) i wszyscy zbieramy się na zajęciach online, widząc się i słysząc. Możliwe jest zorganizowanie zajęć dla całej klasy, wówczas prowadzący widoczny będzie na ekranie rzutnika, a dzieci i młodzież pracować będą razem w klasie.
Zapoznaj się z regulaminem zajęć online (obowiązują paragrafy od 3 do 7) >>
|