Edukacja

Warsztaty z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

Trzy uśmiechnięte dziewczyny siedzą przy stole i bawią się zestawem edukacyjnym "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki".
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Scenariusz warsztatów dla klas 4-6 opiera się o przekazany szkole zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki".

  • warsztaty dla klas 4-6 szkół podstawowych
  • realizowane w szkołach przez muzealnych edukatorów i edukatorki
  • w warsztatach może wziąć udział jedna klasa ze szkoły 
  • warsztat dla uczniów i uczennic trwa 4 godziny lekcyjne
  • warsztat dla nauczycieli i nauczycielek trwa 2 godziny lekcyjne 
  • szkoła otrzyma zestaw "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

W czasie warsztatów uczniowie i uczennice, pod okiem edukatorów i edukatorek Muzeum POLIN, biorą udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki". Gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, w którym obok siebie żyli Polacy i Żydzi – takich miasteczek było w dawnej Polsce wiele. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka.

Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia codzienności. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonują różne zadania: odszukują, wybierają, poznają zdjęcia archiwalne, judaika i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. W tych działaniach uczniów wspierają edukatorzy i edukatorki, którzy inicjują dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Podczas warsztatów dla nauczycieli i nauczycielek omawiany jest zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", a także możliwości wykorzystania tych materiałów w szkole. W zestawie znajduje się gra narracyjna "Miasteczko Malki" wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz judaikami. Przygotowaliśmy również materiały pomocnicze, a w nich: instrukcję gry, propozycję scenariusza lekcji, opisy zdjęć archiwalnych, słownik pojęć.

Na spotkanie zapraszamy min. 3 nauczycieli / nauczycielek ze szkoły. Dzięki tym narzędziom nauczyciele i nauczycielki będą mogli zaproponować swoim uczniom i uczennicom niezwykłą lekcję, w czasie której poprzez zabawę i wciągającą grę dzieci poznają podstawowe informacje związane z kulturą i tradycją żydowską.

Informacje organizacyjne

Każda zgłoszona szkoła otrzyma zestaw edukacyjny "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki". Szczegółowe terminy warsztatów zostaną ustalone ze szkołą.

Warsztaty "Muzeum w pudełku" można zamówić, wysyłając wiadomość na adres [email protected].

Zgłoszenia przyjmujemy w terminie 1-26 września 2024. Liczba warsztatów ograniczona.

Do 1 października 2024 nauczyciel lub nauczycielka zgłaszający/-a szkołę na warsztaty otrzyma mailowe potwierdzenie uczestnictwa w projekcie bądź informację o niezakwalifikowaniu do projektu.

W treści e-maila prosimy o podanie następujących danych:

  • preferowane terminy warsztatów
  • nazwa i adres szkoły
  • która to klasa / wiek uczestników
  • liczba uczniów i opiekunów
  • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy)
  • dodatkowe informacje o grupie (np. osoby z niepełnosprawnościami, profil etc.).

 

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Odette i Nimroda S. Ariava

Partner programu


Logo Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN