Zapraszamy na zajęcia online, dzięki którym za pośrednictwem komputera możecie znaleźć się w jednym z najciekawszych muzeów w Polsce.
Warsztaty online to krótkie, intensywne zajęcia angażujące uczniów i uczennice w różnorodne działania. Stawiamy w nich na interakcje, zadawanie pytań i uczenie krytycznego myślenia. Podczas spotkań wykorzystujemy nowe technologie. Oglądamy wspólnie fragmenty filmów i podcastów, rozwiązujemy quizy, dyskutujemy w podziale na mniejsze grupy. Zajęcia prowadzą edukatorzy mający doświadczenie w edukacji zdalnej.
Tematy do wyboru
Spotkania z kulturą żydowską
Każda religia i kultura ma swoje tradycje, a wiele z nich jest już tak starych, że czasem trudno przypomnieć sobie, skąd się właściwie wzięły. Spróbujmy razem wytropić, dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w soboty!
Aby to odkryć, na naszych warsztatach online wybierzemy się wspólnie w podróż w czasie i przestrzeni: najpierw przeniesiemy się setki lat wstecz i posłuchamy rozmowy pewnej mamy i jej córki, a już chwilę później wpadniemy na kolację do słonecznego Izraela
- Słowa kluczowe: szabat, dom żydowski, synagoga
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Moja wojenna siostra
"Ocalałam dzięki polskiej rodzinie, która ryzykowała życie, aby uratować moje" – pisze Chava Nissimov, autorka książki "Tajemnica Floriana".
Zapraszamy na warsztaty oparte na opowieści Florka – polskiego chłopca, który został obarczony wielkim sekretem. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Odkrywając wojenną opowieść napisaną z perspektywy dziesięciolatka, uczniowie i uczennice zostaną wprowadzeni w łagodny i dostosowany do wieku sposób w historię II wojny światowej.
- Słowa kluczowe: pomoc, Sprawiedliwi, II wojna światowa
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my?
Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego będziemy angażować młodzież w działania – nie tylko wirtualne. Będzie ruch, praca z przedmiotami, zadania wymagające kreatywności i integrujące momenty na wymianę doświadczeń. Ważnym tematem warsztatów staną się trudności wynikające z nierówności i pomysły na budowanie solidarności społecznej.
- Słowa kluczowe: różnorodność, tolerancja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę
A gdyby tak gazetę dla dzieci tworzyły dzieci? "Mały Przegląd" wydawany w międzywojennej Warszawie z inicjatywy Janusza Korczaka był właśnie takim pismem: wszystkie teksty, które się w nim ukazywały, były tworzone przez dzieci i młodzież.
Przyjrzyjmy się bliżej historii, która stoi za tym niezwykłym pismem. Podczas warsztatu uczniowie i uczennice będą badać w grupach mapę przedwojennej Warszawy i wspólnie rozwiązywać związane z nią zagadki. Dzięki nim poznają najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka. Posłuchamy również listów wysyłanych sto lat temu przez dzieci do gazety, a na koniec sami wcielimy się w rolę dziennikarzy.
- Słowa kluczowe: międzywojenna Warszawa, Janusz Korczak, "Mały Przegląd", prawo dziecka do swobodnej wypowiedzi
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Informacje organizacyjne
|
Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy całe klasy. Uczniowie i uczennice mogą pracować wspólnie w klasie, bądź na swoich komputerach w domach. Do pełnego przeprowadzenia zajęć w klasie potrzebne będą: dobre połączenie z Internetem, komputer, rzutnik, kamera i głośniki.
Kiedy?
Zajęcia organizujemy codziennie od poniedziałku do piątku. Czas rozpoczęcia zajęć dostosowujemy do potrzeb klasy.
Czas zajęć
45 min (do 60 min z uwzględnieniem czasu na ustalenie kwestii technicznych)
Jak zarezerwować warsztaty dla klasy?
Zajęcia online dla klasy może zamówić nauczyciel lub nauczycielka, wysyłając wiadomość na adres [email protected].
W treści e-maila prosimy o podanie następujących danych:
- informacja o udziale w "Programie edukacyjnym dla Lubelszczyzny"
- preferowane terminy zajęć
- temat zajęć
- nazwa i adres szkoły
- która to klasa / wiek uczestników
- liczba uczniów i opiekunów
- kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy)
- dodatkowe informacje o grupie (np. osoby z niepełnosprawnościami, profil etc.)
- wybrana formuła zajęć: uczniowie pracują wspólnie w klasie / uczniowie pracują na własnych komputerach w domu.
Co dalej?
Po dokonaniu rezerwacji najpóźniej 5 dni przed zajęciami przekażemy na podany w zgłoszeniu adres opiekuna / opiekunki grupy link do zajęć na platformie Zoom. Link przekazujecie Państwo uczniom.
Uczniowie i uczennice klikają o danej godzinie w link przekierowujący na stronę Zoom (na komórce będzie to aplikacja Zoom, darmowa do pobrania) i wszyscy zbieramy się na zajęciach online, widząc się i słysząc. Możliwe jest zorganizowanie zajęć dla całej klasy, wówczas prowadzący widoczny będzie na ekranie rzutnika, a dzieci i młodzież pracować będą razem w klasie.
Zapoznaj się z regulaminem zajęć online (obowiązują paragrafy od 3 do 7) >>
|