Edukacja
Otwarte zapisy

Lato w mieście

Trzy dziewczynki patrzą na sklepienie synagogi w Gwoźdźcu zrekonstruowane na wystawie stałej w POLIN. Jedna z dziewczynek trzyma ołówek w uniesionej ręce.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Z myślą o dzieciach, które spędzają wakacje w Warszawie, przygotowaliśmy zajęcia przybliżające kulturę żydowską, dawne gry i zabawy. Mamy nadzieję, że spędzony w ten sposób czas stanie się niezapomnianą przygodą.

 • Trwa rezerwacja bezpłatnych zajęć w ramach akcji "Lato w mieście"
 • Zgłoszenia: [email protected] z dopiskiem "Lato w mieście"

Tematy do wyboru:

Tamto lato w Opatowie

A gdyby tak spędzić jeden letni dzień w Opatowie? Przenieśmy się w czasie i przestrzeni do niewielkiego miasteczka, które przed wojną zamieszkiwali Żydzi i Polacy. Wraz z niesfornym Majerem, małym chłopcem z Opatowa, odwiedzimy rynek w dzień targowy, zajrzymy do synagogi i przyjrzymy się życiu codziennemu miasteczka. Na koniec warsztatów dzieci stworzą własne kolaże inspirowane malarstwem Majera Kirszenblata prezentowanym na nowej wystawie czasowej.

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Szczotkarz, bednarz, perukarka

Sto lat temu w małym miasteczku ludzie sami wytwarzali mnóstwo rzeczy, które dzisiaj kupujemy w sklepie. Jak pracowali szczotkarze? Skąd się brały beczki? Kto i komu dostarczał peruki? Na zajęciach poznamy dzielnych rzemieślników Opatowa. Zajrzymy do ich warsztatów pracy dzięki obrazom z nowej wystawy czasowej. Będziemy mieli także okazję sprawdzić się w roli małych rzemieślników i stworzyć własnoręcznie użyteczne przedmioty. 

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Gra w klasy

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Zapraszamy Was do niezwykłego świata gier i zabaw. Podczas spotkania zagramy w klasy na naszej wystawie i zobaczymy czym bawili się nasi dziadkowie. Poznamy zasady gry w drejdla, ciupy i kulki. Zrobimy własne zabawki z papieru i guzików. Nie zabraknie też zadań specjalnych i zagadek, które poprowadzą nas przez świat sprzed stu lat. 

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne, galeria "Na żydowskiej ulicy"

Muzeum dostępne dla wszystkich

Co to znaczy, że muzeum jest dostępne dla wszystkich? Jak można pokazać obrazy osobom niewidzącym albo opowiedzieć o historii tym, którzy nie słyszą? Celem warsztatów będzie uwrażliwienie dzieci na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz uczenie szacunku i otwartości na innych. Uczestnicy i uczestniczki zajęć będą mieli okazję sprawdzić w praktyce, jak działają narzędzia, dzięki którym osoby ze szczególnymi potrzebami mogą zwiedzać muzeum.

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko"

Jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Lato w mieście"?

Zajęcia można rezerwować co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected] z dopiskiem "Lato w mieście".

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • data (wybrany zakres dat),
 • godzina,
 • temat warsztatów,
 • nazwa i adres placówki,
 • która to klasa / wiek dzieci,
 • liczba uczniów i opiekunów,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mail),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil etc.).

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na naszych wystawach w muzeum (ul. Anielewicza 6). Prowadzimy je w czasie wakacji w poniedziałki, środy, czwartki i piątki:

 • w godz. 10:15-11:45
 • oraz 13:00-14:30.

Trwają 1,5 godz. (90 min) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

 

Dofinansowano:

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych