Konkurs na stworzenie cyklu filmów edukacyjnych
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogłasza konkurs na stworzenie cyklu filmów edukacyjnych przedstawiających zagadnienia ważne dla kultury i tradycji żydowskiej.
- Zgłoszenia do 18 stycznia 2022 (wtorek)
- Aplikację konkursową należy złożyć poprzez formularz i przesłać wraz z załącznikami na adres e-mail: [email protected]
Konkurs
Celem konkursu jest stworzenie cyklu 3 filmów krótkometrażowych (trwających 8-10 minut, nie więcej niż 10 minut). Filmy mają mieć charakter edukacyjny, przekazywać wiedzę o zagadnieniach ważnych dla kultury i tradycji żydowskiej.
Jury konkursu wyłoni maksymalnie jedną koncepcje na realizacje materiałów filmowych w każdej z dwóch kategoriach wiekowych.
Tematy 3 odcinków dedykowanych grupie odbiorców 10-12 lat:
- Żydowskie Miejsca i ich znaczenie
- Kulinarne tradycje żydowskie
- Czas w kulturze żydowskiej
Tematy 3 odcinków dedykowanych odbiorcom powyżej 12 lat:
- Podobieństwa i różnice między chrześcijaństwem, judaizmem i islamem
- Co to znaczy, że ktoś jest Żydem
- Funkcjonowanie społeczności żydowskiej w Polsce
Przekazujemy opracowane przez pracowników muzeum materiały opisujące zakres tematów/zagadnień koniecznych do poruszenia przy realizacji kolejnych odcinków każdego z cykli:
- pobierz opis zagadnień do każdego z odcinków obu cykli [.zip, .docx, .PDF] >>
- pobierz szczegółowy opis zagadnień do odcinka „Kulinarne tradycje żydowskie” dla odbiorców 10-12 [.zip, .docx, .PDF] >>
- pobierz szczegółowy opis zagadnień do odcinka „Co to znaczy, że ktoś jest Żydem” dedykowanym dla odbiorców 12+ [.zip, .docx, .PDF] >>
Zgłoszenia
Oferta powinna zawierać opis koncepcji jednego odcinka cyklu wskazanego przez organizatora konkursu w Zasadach konkursu filmowego (treatment, synopsis i logline), moodbook danego odcinka oraz wstępny budżet całego projektu.
Charakter proponowanych filmów jest dowolny, mogą być oparte na wywiadach, materiałach dokumentalnych i archiwalnych, animacji, sztuce video i innych.
Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać w swoim portfolio dwa zrealizowane filmy o dowolnym metrażu, udostępnione publiczności w Internecie, kinie, na festiwalu, w telewizji lub innym kanale, w którym mogłaby go obejrzeć widownia.
Jury będzie oceniać przede wszystkim zgodność z tematem konkursu, realność założeń produkcyjnych, dostosowaniem języka filmowego do odbiorców oraz potencjał edukacyjny filmu.
Nagroda
Finalista konkursu otrzyma nagrodę do 90.000 PLN brutto na stworzenie trzech filmów dla danej kategorii wiekowej. Wartość nagrody będzie uzależniona od złożonego projektu, który powinien uwzględniać wstępny budżet.
Zwycięskie filmy będą stanowić materiał edukacyjny skierowany do uczniów i uczennic szkół z całej Polski.
Kontakt: [email protected]
Pytania można kierować do 27 grudnia na adres [email protected]. Odpowiedzi na pytania przesłane drogą mailową zostaną opublikowane na www.polin.pl w zakładce Najczęściej zadawane pytania (FAQ) nie później niż na 5 przed upływem terminu nadsyłania ofert.
Partnerem Muzeum przy realizacji cyklu jest Centrum Społeczności Żydowskiej Warszawa.