Rezydencje artystyczne

Jasmine Bakalarz, 17 października – 6 listopada 2014

Warszawskie portrety
 

Fotografka w ramach projektu realizowanego podczas rezydencji artystycznej stworzyła serię portretów współczesnych warszawskich Żydów, chcąc ukazać, z czym się dziś identyfikują, a także jak zróżnicowaną społeczność stanowią.

Do projektu mógł się zgłosić każdy zainteresowany, jednak to głównie kobiety odpowiadały na apel artystki i Muzeum. Bakalarz, która jest autorką cykli zdjęć dokumentujących życie dzieci w różnych środowiskach społecznych, była w naturalny sposób najbardziej zainteresowana tą grupą wiekową, podobnie jak młodymi kobietami, które równie często pojawiają się w jej pracach. W sumie w grupie dziewiętnastu osób biorących udział w projekcie przeważają zatem kobiety i dzieci.

Zdjęcia wykonywane były średnioformatowym aparatem analogowym, głównie w miejscu zamieszkania portretowanych. W ten sposób zrealizowany cykl, zatytułowany „Warszawskie portrety”, prezentowany był w przestrzeni publicznej – na billboardach usytuowanych w pobliżu Muzeum POLIN. Wybór zdjęć trafi także do kolekcji instytucji.

Bakalarz, której dziadkowie pochodzą z Polski południowej, udała się także w podróż do miejsc, które kiedyś zamieszkiwali (Pacanów i Klimontów). Wykonała tam serię zdjęć, które stanowią  bardziej osobiste, do pewnego stopnia autobiograficzne, dopełnienie cyklu warszawskiego.

Pobyt artystki zakończyło spotkanie prowadzone przez dr Iwonę Kurz, z-cę Dyrektora Instytutu Kultury Polskiej UW, w którego rezultacie powstał tekst o projekcie:

>>„Przeniknąć do chwili. O portretach Jasmine Bakalarz” autorstwa Iwony Kurz.

Więcej o artystce

Jasmine Bakalarz jest absolwentką studiów fotograficznych i psychologicznych na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Studiowała pod okiem takich fotografów jak: Mary Ellen Mark, Marcos López, Hellen Van Meene i Alessandra Sanguinetti (Magnum Photography). Jest dwukrotną laureatką nagrody Festiwalu Flash Forward Fundacji Magenta (2011 i 2012) oraz nagrody Banco Ciudad.

Stypendystka Fondo Nacional de las Artes i Ontario Arts Council. Jej prace prezentowano w McCord Museum w Montrealu, Centro Cultural Recoleta w Buenos Aires, Museo Emilio Caraffa w Córdoba, a także podczas The New York Photo Festival oraz w ramach targów ArteBA.

Na co dzień Bakalarz pracuje w Centro Cultural de la Memoria Haroldo Conti w Buenos Aires (Centrum Kultury im. Haroldo Contiego), usytuowanym w dawnej siedzibie ESMA – Szkoły Mechaniki Marynarki Wojennej, gdzie junta zorganizowała obóz dla podejrzanych o działalność opozycyjną. Dziś miejsce to poświęcone jest pamięci i edukacji. Bakalarz pracuje w dziale fotografii, zajmując się opracowaniem archiwum, przygotowywaniem wystaw i prowadzeniem warsztatów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.jasminebakalarz.com.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”