Edukacja

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Grafika, która przedstawia podziemny korytarz. Idą nią dwie postacie - duża i mała. Mała postać oświetla przestrzeń latarką, ukazuje napis: Strasznie, strasznie
grafika: A. Artymowska

Napaść na Ukrainę skonfrontowała nas wszystkich z przemocą na skalę, jaką trudno było sobie wyobrazić. Dotyka to wszystkich, ale w sposób szczególny osoby, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, są rodzicami.

Na Waszych barkach spoczywa rozmowa z najmłodszymi, mierzenie się z ich emocjami i przede wszystkich ich bezpieczne poprowadzenie. Wiemy, jak trudne jest to zadanie i chcemy Was w nim wesprzeć, dzieląc się doświadczeniem, które Pracowniczki i Pracownicy Działu Edukacji Muzeum POLIN zebrali przez lata pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie edukacji o wojnie i szerzej – w prowadzeniu rozmów na trudne tematy.

Udostępniamy materiały, które mamy nadzieję, będą stanowić punkt wyjścia do bezpiecznej rozmowy z najmłodszymi.

10 wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie:

Opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza z ilustracjami Aleksandry Artymowskiej dla dzieci uczących się klasach 1-3

Opowiadanie miało mieć swoją premierę 19 kwietnia i powstało z myślą o obchodach 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zdecydowaliśmy się udostępnić je wcześniej ze względu na jego niezwykle aktualną wymowę. Autor przedstawia w nim poruszającą, pełną miłości historię relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie.

Paweł Beręsewicz jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana.

Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem "Skrzat". Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek". Od 2007 roku wydaję również w łódzkim wydawnictwie "Literatura". Owocem tej współpracy są między innymi "Tajemnica człowieka z blizną", "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "Więcej niż klub" oraz "Wszystkie lajki Marczuka".

Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich m.in. jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Aleksandra Artymowska jest ilustratorką i autorką książek dla dzieci. Jej książki zostały wydane już w 20 językach na (prawie) całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach. Obecnie współpracuje z wydawnictwem BONNIER / BIG PICTURE PRESS z Wielkiej Brytanii. Jej Książka "Amazed" została uznana przez brytyjski dziennik "The Independent" za jedną z najlepszych książek aktywnościowych dla dzieci w 2017 roku.


Warsztaty edukacyjne "Oswajamy lęki. Rozmowy o wojnie z najmłodszymi" dla klas 1-3 i 4-6

Grupy szkolne zapraszamy na bezpłatne warsztaty opracowane wokół opowiadania "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza. Podczas zajęć razem z dziećmi poznamy fikcyjną i metaforyczną opowieść o pewnym Tacie i Synku, którzy uciekają do bezpieczniejszego miejsca. Więcej informacji >>

 

Aby zdobyć więcej informacji, zachęcamy do zapoznania się z materiałami z naszych zasobów, które zawierają wskazówki dotyczące prowadzenia rozmów o wojnie:

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Flaga Unii Europejskiej z dopiskiem dofinansowane przez Unię Europejską