Rezydencje artystyczne

Hubert Czerepok, 27 kwietnia–17 maja 2015

Płot nienawiści


Hubert Czerepok w czasie pobytu twórczego w Muzeum POLIN podjął się realizacji instalacji artystycznej poświęconej mowie nienawiści. Praca w formie stalowego ogrodzenia zamiast tradycyjnych szczebli czy ornamentów złożona jest z wykutych w metalu fraz skopiowanych przez artystę z polskich murów.

Projekt ten na kilka miesięcy stanął w przestrzeni publicznej, wśród budynków mieszkalnych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego między ulicami Dzielną, Smoczą i alejami Jana Pawła II.

Artyście zależało na tym, by poprzez rzemieślniczy proces przekuwania antyspołecznych graffiti unicestwić ich przekaz, zacierając czytelność nakładających się na siebie warstw. Z drugiej strony Czerepok swoim działaniem podkreśla siłę zjawiska i piętnuje je materialnością przyjętej techniki. W tej formie trudniej jest je zignorować niż napisy na murach, do których, zdaje się, już przywykliśmy.

Rezydencję artysty w muzeum zakończyło spotkanie prowadzone przez dr hab. Waldemara Kuligowskiego z Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną UAM. W rezultacie tego spotkania powstał tekst o projekcie:

>>„Nienawiść jako nawyk. Napisy na murach a kryzys społeczeństwa” autorstwa Waldemara Kuligowskiego.

Więcej o artyście

Hubert Czerepok jest artystą sztuk wizualnych i wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego. Absolwent poznańskiego ASP i podyplomowych studiów w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (Antwerpia) i Jan van Eyck Academie (Maastricht). Swoje prace prezentował na wystawach solowych, m.in. w: Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Art Stations Foundation w Poznaniu, La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes, a także w ramach wystaw zbiorowych, m.in. podczas 19. Biennale w Sydney, Międzynarodowego Quadriennale Rzeźby w Rydze oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”