Muzeum Historii Żydów Polskich

Centrum Informacji Historycznej

Centrum to miejsce dla wszystkich tych gości Muzeum POLIN, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o historii Żydów, szukają materiałów do prac szkolnych i naukowych. Udostępnia m.in. unikatowe zbiory Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute.

Pracownicy Centrum służą swoim doświadczeniem w kwerendach źródłowych, pomagają w obsłudze baz danych, udzielają konsultacji historycznych, informują, jak dbać o żydowskie dziedzictwo materialne.

Centrum Informacji Historycznej znajduje się na parterze (poziom 0) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obok sklepu muzealnego, wstęp jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z Centrum Informacji Historycznej (w tym z kolekcji Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute), prosimy o wcześniejszą rezerwację (e-mail: [email protected]).

 

Centrum Informacji Historycznej oferuje: 

  • pełny dostęp do wywiadów ze świadkami historii z kolekcji USC Shoah Foundation (około 55 000 nagrań), Fortunoff Video Archive (4 400 nagrań), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (m.in. kolekcja Marzec ’68, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata) oraz Centropy;
  • dostęp do pełnych wersji baz danych z zakresu żydowskiej historii – MyHeritage, Ancestry, Kraków Jewish Genealogy;
  • wsparcie w przeszukiwaniu baz Jewish Records Indexing – Poland, Gesher Galicia, JewishGen, Baza Ofiar Zagłady Yad Vashem, Baza Ocalałych i Ofiar Zagłady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, portali Muzeum POLIN Wirtualny Sztetl i Polscy Sprawiedliwi;
  • czytelnię z książkami dotyczącymi judaizmu, historii, kultury i dziedzictwa Żydów w Polsce (PRZEJDŹ DO KATALOGU);
  • zbiór map II Rzeczypospolitej i historycznych planów miast;
  • katalog nazw miejscowości z terenów II Rzeczypospolitej w języku jidysz i polskim.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą zapoznać się w Centrum Informacji Historycznej z tyflografikami przedstawiającymi wybrane obiekty z wystawy stałej i mapy. Do tyflografik jest dołączona broszura z opisami w piśmie Braille`a.

Opisy tyflografik można pobrać pod tym linkiem >>

Zachęcamy do skorzystania z oferty badań genealogicznych >>

 

Główni partnerzy merytoryczni:

       

 

Partner do spraw genealogii