Muzeum Historii Żydów Polskich

Centrum Informacji Historycznej

Centrum to miejsce dla wszystkich tych gości Muzeum POLIN, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o historii Żydów, szukają swoich korzeni lub materiałów do prac szkolnych i naukowych. Udostępnia m.in. unikatowe zbiory Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute.

Pracownicy Centrum służą swoim doświadczeniem w kwerendach źródłowych, pomagają w obsłudze baz genealogicznych, udzielają konsultacji historycznych, informują jak dbać o żydowskie dziedzictwo materialne.

Centrum Informacji Historycznej znajduje się na parterze (poziom 0) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obok sklepu muzealnego. Do Centrum można wejść bez konieczności zakupu biletu na wystawę.

Centrum Informacji Historycznej jest czynne w czwartki i piątki (dodatkowo 19 i 20 kwietnia 2022) w godz. 10.00-13.00 i 13.30-18.00, po wcześniejszym ustaleniu terminu (e-mail: [email protected]).

Konsultacji wymagających dłuższego zaangażowania udzielamy drogą korespondencyjną, telefonicznie lub online (Zoom) po uprzednim wysłaniu zapytania na adres [email protected].


Centrum Informacji Historycznej oferuje:

  • podstawowe, bezpłatne konsultacje genealogiczne;
  • wsparcie w kwerendach historycznych;
  • możliwość samodzielnego (lub z pomocą pracowników Centrum) korzystania ze stanowisk komputerowych z wyborem baz danych z zakresu żydowskiej historii i genealogii: Jewish Records Indexing – Poland, Ancestry, Gesher Galicia, Baza Ofiar Zagłady Yad Vashem, Baza Ocalałych i Ofiar Zagłady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Wirtualny Sztetl, Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci i wielu innych;
  • czytelnię z książkami dotyczącymi judaizmu, historii, kultury i dziedzictwa Żydów w Polsce (PRZEJDŹ DO KATALOGU);
  • wywiady ze świadkami historii z kolekcji Fortunoff Archive, USC Shoah Foundation (około 55 000 nagrań), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (m.in. m.in. kolekcja Marzec ’68 i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata) oraz Centropy;
  • zbiór map II Rzeczypospolitej i historycznych planów miast;
  • katalog nazw miejscowości z terenów II Rzeczypospolitej w języku jidysz i polskim.

Osoby niewidome i niedowidzące mogą zapoznać się w Centrum Informacji Historycznej z tyflografikami przedstawiającymi wybrane obiekty z wystawy stałej i mapy. Do tyflografik jest dołączona broszura z opisami w piśmie Braille`a.

Opisy tyflografik można pobrać pod tym linkiem >>

Zachęcamy do skorzystania z odpłatnej oferty badań genealogicznych >>

 

Główni partnerzy merytoryczni:

       

 

Partner do spraw genealogii