Wspomnienia Ocalałych wydane w Kanadzie tłumaczone na język polski

Każdy z Ocalałych ma własną historię, która zasługuje na opowiedzenie. To historia indywidualnych losów, doświadczeń, utraconej rodziny, nowych początków. Publikacja wspomnień Ocalałych, którzy zamieszkali w Kanadzie jest jednym z programów Fundacji Azrieli. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN właśnie dołączyło do tego programu, wydając dwa pierwsze pamiętniki: "Nadzieja jest silniejsza" i "Radość jest głębsza". W przygotowaniu kolejne dwa, które będą wydane w trzecim kwartale tego roku.
"Nadzieja jest silniejsza"
- Autorki: Rachela Lisogurska, Chana Broder; opracowanie i wstęp: Barbara Engelking
- Tłumaczenie książki: "Daring to Hope". Więcej informacji >>
- Kup książkę >>
Rachela Lisogurska uciekła w listopadzie 1942 roku z getta w Siemiatyczach z mężem i czteroletnią córką Chaną, unikając wywózki do obozu zagłady w Treblince. "Nadzieja jest silniejsza" to opowiedziana z perspektywy matki i córki historia niezwykłej odwagi i determinacji w szukaniu ratunku na przekór niechęci i wrogości otoczenia. To także opowieść o nadziei, budowaniu nowego życia i uhonorowaniu tych, którzy podjęli najwyższe ryzyko, aby rodzinę Lisogurskich uratować.
"Radość jest głębsza"
- Autorki: Josef Beker, Bronia; opracowanie i wstęp: Aleksandra Bańkowska
- Tłumaczenie książki: Joy Runs Deeper". Więcej informacji >>
- Kup książkę >>
Bronia i Josef Bekerowie dorastali w miasteczku Kozowa (dziś w Ukrainie), gdzie poznali się w 1937 roku. Emocjonalna narracja Broni uzupełnia się z łotrzykowską gawędą Josefa: łączy je niezwykle barwna i plastyczna pamięć życia w sztetlu przed wojną. To także opowieść o wspólnym przetrwaniu horroru Zagłady dzięki wzajemnemu wsparciu i miłości i o budowaniu zupełnie nowego życia już w Kanadzie, na przekór pozostawionymi za sobą pustce i stracie.
W przygotowaniu:
- Seria Azrieli: Wspomnienia Pinchasa Hirschprunga; premiera: trzeci kwartał 2023,
- Seria Azrieli: Wspomnienia Artura Neya; premiera: trzeci kwartał 2023.
Fundacja Azrieli powstała w Kanadzie z inicjatywy pochodzącego z Makowa Mazowieckiego Davida J. Azrieli (urodzonego jako Dawid Azrylewicz). W 1939 roku 27-letni Dawid uciekł na Wschód. Wojnę przeżył w Rosji, którą opuścił z Armią Andersa. Pozostał w Palestynie, gdzie studiował i walczył o niepodległość Izraela. Z jego licznej rodziny ocalał – oprócz niego – tylko jeden z braci. W 1954 roku Dawid przeniósł się do Kanady, gdzie z powodzeniem działał na rynku nieruchomości. Zmarł w 2014 roku, pozostawiając po sobie nie tylko piękne budynki, ale także dynamicznie działającą fundację, której misją było i wciąż jest dbanie o pamięć i dziedzictwo Zagłady oraz nauczanie tolerancji i różnorodności.
Współwydawca:
Polskie wydanie publikacji jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Azrieli.
Partner wydania: