Edukacja
08.03.2022

Oswajamy lęki. Rozmowy o wojnie z najmłodszymi – warsztaty dla klas 1-3 i 4-6

Dzieci siedzą na podłodze i tworzą na ogromnej kartce jakąś kompozycję
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dzieci potrzebują czuć się bezpiecznie – szczególnie wtedy, kiedy wokół nich dorośli rozmawiają o niebezpieczeństwie. Grupy szkolne zapraszamy na bezpłatne warsztaty opracowane wokół opowiadania "Strasznie straszne" Pawła Beręsewicza.

Podczas zajęć z dziećmi poznamy fikcyjną i metaforyczną opowieść o pewnym Tacie i Synku, którzy uciekają do bezpieczniejszego miejsca. Praca z tą historią będzie okazją do oswajania lęków, które pojawiają się w dzieciach w związku z obecną sytuacją wojenną w Ukrainie.

W czasie warsztatów zaprosimy dzieci do ćwiczeń arteterapeutycznych, które pomogą im poradzić sobie z niepokojem i szukać szczęśliwego zakończenia trudnych historii.

Dzieci ukraińskie podczas zajęć mogą otrzymać, w ramach możliwości Muzeum, wsparcie asystentki kulturowej z Ukrainy. Prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby podczas rezerwacji.

Podstawowe informacje organizacyjne:

  • zajęcia są bezpłatne i będą realizowane od 16 marca
  • rezerwacja: [email protected] 
  • czas trwania: 90 min 
  • liczebność grupy: maks. 30 osób

Przed rezerwacją warsztatu pt. "Oswajamy lęki" prosimy o przemyśleć, czy jest to odpowiedni temat dla klasy, do której dołączone zostały dzieci z Ukrainy. Dzieci uchodźcze mogą potrzebować wsparcia psychologicznego po traumatycznych przeżyciach w swoim kraju. Takiego wsparcia nie możemy zapewnić na warsztatach muzealnych. Decyzję pozostawiamy nauczycielowi/-ce, który/-a zna najlepiej swoją klasę.

Nauczyciel/-ka może zmienić bezpłatnie temat zajęć na bardziej integracyjny (np. "Gry i zabawy dzieci żydowskich") w sytuacji, gdy uzna, że temat wojny nie jest odpowiedni w tym momencie dla klasy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl