Wystawy
17.01.2020

Program "Dziedzictwo"

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Rozpoczęliśmy nowy program – poświęciliśmy go postaciom, które odmieniły oblicza sztuki, nauki czy gospodarki w XIX i XX wieku. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń będzie otwarcie nowej galerii "Dziedzictwo" – kontynuacji wystawy stałej "1000 lat historii Żydów polskich". 

Rok 2020 przyzwyczaił nas do niespodzianek i niepewności. Nie mogliśmy przypuszczać, że te okoliczności zbliżą nas do historii i doświadczeń polskich Żydów. Ich fascynujące losy oraz dorobek planowaliśmy zaprezentować w 2021 roku. Bohaterowie programu "Dziedzictwo" zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki – w pełnych niepewności i zmian wiekach XIX i XX. W ich losach znajdują odbicie żydowskie doświadczenia historyczne tego okresu: asymilacja, migracje, otwarcie na świat, wpływ nowych ruchów społeczno-politycznych, tworzenie żydowskiej świeckiej kultury, Zagłada.

Z racji swych polsko-żydowskich korzeni nasi bohaterowie napotykali pewne ograniczenia i przeszkody, ale zyskiwali też niekiedy nowe możliwości. Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej czy też żydowskiej. Choć wielu z nich porzuciło świat tradycji lub wyjechało z Polski, jednak fakt wychowania w świecie polsko-żydowskich wartości nie pozostawał bez wpływu na ich życiowe wybory. 

W naszej opowieści pojawią się m.in.: Ida Kamińska (aktorka, reżyserka, dyrektorka teatrów żydowskich), Arnold Szyfman (dyrektor i założyciel Teatru Polskiego, reżyser i dramaturg), Artur Rubinstein (pianista), Samuel Goldwyn (hollywoodzki producent filmowy), Aleksander Ford (reżyser i filmowiec), I. B. Singer (pisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej nagrody Nobla), Bruno Schulz (pisarz i rysownik), Henryk Berlewi (malarz, grafik), Róża Luksemburg (działaczka ruchu socjalistycznego), Dawid Ben Gurion (izraelski polityk, pierwszy premier Izraela), Leopold Kronenberg (przemysłowiec i filantrop, "ojciec" kolei w Królestwie Polskim), Helena Rubinstein (twórczyni imperium kosmetycznego), Janusz Korczak (pedagog, lekarz),  Józef Rotblat (fizyk, działacz ruchu na rzecz pokoju, laureat pokojowej nagrody Nobla) czy Ludwik Zamenhof (lingwista, twórca esperanto).

O tych i wielu innych postaciach będziemy mówić podczas debat, słuchać ich kompozycji na koncertach, poznawać szczegóły z ich życia na spacerach miejskich oraz warsztatach rodzinnych. 

Zwieńczeniem programu będzie otwarcie nowej galerii "Dziedzictwo", która jest kontynuacją wystawy stałej Muzeum POLIN. 

Otwarcie programu "Dziedzictwo" (17 stycznia 2021)

  • godz. 14:00 pierwszy z cyklu filmów, który jest zapisem rozmów na temat uniwersalnych prawd poruszanych w galerii "Dziedzictwo".

    W tym materiale dziennikarka i reportażystka Hanna Rydlewska rozmawia z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN, o odwadze prezentowanych postaci. W kolejnych wywiadach usłyszymy Dariusza Stolę, Andrzeja Ledera oraz Wojciecha Eichelbergera.
  • godz. 20:00 posłuchajcie dyskusji "Czyje jest to dziedzictwo?".

    Rozmowę z prof. Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, prof. Dariuszem Stolą i dr Tamarą Sztymą poprowadzi Jacek Żakowski. Uczestnicy debaty – osoby zaangażowane w powstanie nowej galerii Muzeum POLIN – opowiedzą o procesie tworzenia tej przestrzeni, o tym, dlaczego galeria powstała dopiero teraz i dlaczego jest ona tak ważna dla ukazania pełniejszego obrazu historii polskich Żydów.

Chcemy, aby losy polskich Żydów były dowodem na to, że nawet w niepewnych czasach można pokonywać ograniczenia, że warto dążyć do celu, brać odpowiedzialność za życie swoje i innych. Dziedzictwo tych wielkich ludzi może być zachętą oraz inspiracją także dla nas. Okazją do postawienia sobie pytań o własne korzenie, cele czy aspiracje.

Program "Dziedzictwo" przysporzy ku temu okazji – przez cały 2021 rok!