Żydowskie dziedzictwo kulturowe
Ponad granicami: budowa sieci współpracy
Cel: stworzenie i wspieranie ogólnopolskiej i międzynarodowej sieci współpracy oraz platformy wymiany doświadczeń dla podmiotów zaangażowanych w ochronę i popularyzację dziedzictwa żydowskiego, a także edukację międzykulturową w Polsce, Norwegii i innych krajach europejskich.
Adresaci: tzw. multiplikatorzy, czyli osoby mające potencjał kształtowania opinii i poglądów innych, m. in. edukatorzy, działacze lokalni, liderzy samorządowi, pracownicy muzeów i instytucji kultury.
- Nagroda Polin to wyróżnienie przyznawane ludziom i organizacjom działającym na rzecz lokalnych społeczności i wypełniającym misję Muzeum: „Przywracać i chronić pamięć historii Żydów polskich, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata”. Będziemy dokumentować i promować działania laureatów i kandydatów do Nagrody.
- Liczne wizyty studyjne w Muzeum Polin, kursy, warsztaty, seminaria i wyjazdy eksperckie, by wspierać oddolne inicjatywy mające na celu ochronę dziedzictwa żydowskiego i dialog międzykulturowy.
- Międzynarodowe warsztaty i seminaria we współpracy z partnerami z Norwegii. Wraz z Centrum Falstad organizować będziemy osiem wydarzeń, m. in. seminaria dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Wspólnie z żydowskimi muzeami z Oslo i Trondheim oraz Europejskim Stowarzyszeniem Muzeów Żydowskich zrealizujemy cykl seminariów poświęconych wyzwaniom edukacji muzealnej.
- Międzynarodowy kongres planowany na 2023 rok we współpracy ze wszystkimi partnerami projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” będzie platformą dla przedstawienia i podsumowania rezultatów programu.