Edukacja
Zgłoszenia do 27.09.2021

Wielokulturowa biblioteka - edycja jesienna

Zdjęcie półki z książkami, osoba spoza kadru wyciąga jedną z książek.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum POLIN zaprasza bibliotekarki i bibliotekarzy na dwudniowe warsztaty poświęcone różnorodnym aspektom wielokulturowości w bibliotekach.

 • Zgłoszenia do 27 września (poniedziałek)
 • Wypełnij formularz >>
 • Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach 25-26 października 2021 roku w Muzeum POLIN w Warszawie lub online.

Ukrainiec przeglądający publikacje o tym, jak napisać CV, romskie dzieci przy komputerach bibliotecznych w czwartkowe popołudnia, rodzina stałych bywalców biblioteki przygotowująca się, także literacko, do wyjazdu do Skandynawii, nauczycielka pobliskiej szkoły szukająca materiałów o żydowskiej przeszłości regionu…

Wielokulturowość na różne sposoby puka do drzwi bibliotek w całej Polsce. Warto więc bardziej świadomie odpowiadać na potrzeby coraz bardziej zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń. Biblioteka może być miejscem wspierającym dialog międzykulturowy, nawet jeśli nie docierają do niej użytkownicy o innym niż polskie pochodzeniu.

Spotkanie będzie podzielone na kilka części. W pierwszej zachęcimy do refleksji nad tym, co oznacza wielokulturowa biblioteka: jakie postawy, wartości, umiejętności są potrzebne, by kształtować bibliotekę otwartą na różnorodność. Zaprosimy do dyskusji nad takimi wątkami, jak zachowywanie wielokulturowego dziedzictwa/pamięci w bibliotekach, otwieranie drzwi dla różnorodnych kulturowo odbiorców, wielokulturowość w ofercie dla dzieci i młodzieży, praca z tematem wielokulturowości w środowisku on-line w bibliotece.

Swoimi doświadczeniami będą dzielić się z uczestnikami i uczestniczkami szkolenia osoby związane z Muzeum POLIN. Liczymy, że nasze doświadczenia muzealne, garść wiedzy i przećwiczenie umiejętności okażą się wsparciem i inspiracją dla bibliotekarzy i bibliotekarek

 

Program kursu

Dzień 1 (poniedziałek, 25 października)

 • 11:00-13:30 "Wielokulturowa biblioteka – czyli jaka?"
  Prowadzenie: Dominika Cieślikowska
 • 13:30-14:30 Przerwa obiadowa
 • 14:30-15:30 "Pamięć o wielokulturowej przeszłości lokalnej społeczności: po co? dla kogo? jak?"
  Prowadzenie: dr Mariusz Jastrząb
 • 15:45-17:45 Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum POLIN z dr Mariuszem Jastrzębiem 

Dzień 2 (wtorek, 26 października)

 • 9:00-12:00 "Biblioteka otwarta na różnorodność – jak włączać migrantów w działania instytucji kultury"
  Prowadzenie: Dominika Cieślikowska
 • 12:00-13.00 Przerwa obiadowa
 • 13:00-15.00 "Opowieści z bibliotecznej półki czyli wielokulturowy świat zaklęty w książkach"
  Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz

 

 • UWAGA: jeżeli zagrożenie epidemiczne nie pozwoli na zorganizowanie szkolenia w Muzeum POLIN, odbędzie się ono w formule online (w przypadku zaistnienia takiej sytuacji godziny szkolenia mogą ulec zmianie). O decyzji w tej sprawie poinformujemy nie później niż 7 dni kalendarzowych przed spotkaniem.  

  Jeśli warsztaty odbędą się w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie, w czasie wydarzenia zapewnimy wyżywienie, a osobom spoza Warszawy zorganizujemy nocleg (na noc z 25. na 26.10.2021). Nie zwracamy kosztów podróży. Regulamin >>

 • Limit miejsc: 15 osób
  Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
   
 • Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 1 października 2021 roku
 • Kontakt w sprawie warsztatów: [email protected] 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl