Wystawy

Wystawa czasowa "Tu Muranów" - program towarzyszący

Pocztówka z widokiem ul. Nalewki, przed 1914 r. fot. POLONA
Pocztówka z widokiem ul. Nalewki, przed 1914 r. fot. POLONA

Dyskusje, wykłady, warsztaty artystyczne i rodzinne, spacery i oprowadzania , spotkania dla seniorów, kursy edukacyjne dla nastolatków i dorosłych – większość wydarzeń towarzyszących wystawie "Tu Muranów" odbywa się w internecie z uwagi na sytuację epidemiologiczną i Państwa bezpieczeństwo. Zaglądanie w głąb Muranowa może być równie fascynujące online, co "na żywo"!

Wraz z początkiem roku ruszamy z nowymi wydarzeniami i projektami dotyczącymi Muranowa, jego historii i dziedzictwa, ale także i przyszłości. Podczas dyskusji "Czy za wszelką cenę należy zachować każdy ślad przeszłości?" (15 stycznia, godz. 18.00, Facebook Muzeum POLIN) zastanowimy się, co i dlaczego warto z przeszłości ocalić.  Czy można ustalić kryteria, co należy zachować, co natomiast nie? Czy może są przedmioty, które z jakiś powodów należy zniszczyć? Odpowiedzi na te pytania będą szukać rozmówcy Anny Wacławik-Orpik z Radia TOK FM: prof. Jacek Leociak, archeolog Zbigniew Polak i historyk sztuki Tomasz Fudala.

Kolejna dyskusja "Od Muranowa po smart cities – czy można stworzyć miasto szczęśliwe?" (18 lutego, godz. 18.00, Facebook Muzeum POLIN) będzie poświęcona wizjom miast przyszłości: jakie rozwiązania wprowadzić, aby miasto było przyjazne współczesnemu człowiekowi? Na czym polega idea smart cities? Czy jest dobrym rozwiązaniem dla miast i ich mieszkańców? Czy udaje się ją wdrożyć również w mikroskali, w poszczególnych dzielnicach? Pytania będą punktem wyjścia do dyskusji nad Muranowem – jego potencjałem, jako przyjaznej mieszkańcom dzielnicy a wyzwaniami, które przed nim stoją. Rozmowę z udziałem Beaty Chomątowskiej, Edwina Bendyka, Bolesława Stelmacha i Macieja Wesołowskiego poprowadzi Artur Celiński z Magazynu Miasta.

W ostatnich miesiącach trwania wystawy odbędą się warsztaty z artystami, których prace stanowią część wystawy "Tu Muranów". Artur Żmijewski i Zofia Waślicka-Żmijewska są twórcami instalacji artystycznej towarzyszącej wystawie "Tu Muranów". Przedstawia ona przedmioty codziennego użytku znalezione na Muranowie w czasie wykopalisk podczas budowy Muzeum POLIN. Dla każdego z prezentowanych przedmiotów artyści znaleźli odpowiadający mu współczesny kontekst. Włączając te przedmioty w nasz świat, nie ukrywając jednak, z jakiego świata faktycznie pochodzą. Ten gest powtórzymy podczas wspólnego warsztatu, odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty przedwojennych kamienic.

Jadwiga Sawicka, autorka przestrzennego kolażu-muralu przypominającym o wielowarstwowej, ludzkiej historii Muranowa, będzie gościem warsztatów, podczas których tworzony będzie mural nawiązujący do pracy artystki na wystawie.

Osoby zainteresowane wielokulturowym dziedzictwem polskich i ukraińskich miast zapraszamy na kurs edukacyjny dla dorosłych "Miejskie historie wielokulturowe – kurs polsko-ukraiński" (od 13 lutego do 28 marca) prowadzony przez Muzeum POLIN wspólnie z Ukraińskim Domem w Warszawie. Punktem wyjścia będzie opowieść o Muranowie, a podczas kolejnych spotkań będziemy mieć przestrzeń do polsko-ukraińskich rozmów o historii innych miast i o kształtowaniu się pamięci lokalnej. Dokładny program i formularz zgłoszeniowy pojawią się na stronie www.polin.pl w drugiej połowie stycznia. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny w językach polskim i ukraińskim. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim.

Tematykę Muranowa podejmą także seniorzy podczas cyklu spotkań online "Muranów – historie alternatywne" oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w internetowych zajęciach "Pocztówka z Muranowa" w formie wirtualnego spotkania z przewodnikiem. Dzięki materiałom z wystawy "Tu Muranów" uczniowie odbędą podróż po dzielnicy Warszawy, która była niegdyś domem najliczniejszej społeczności żydowskiej w Europie. Podczas zajęć pokażemy, co można wyczytać z archiwalnego filmu albo starej, nieostrej, czarno-białej fotografii. Porozmawiamy o tym, jakie pytania trzeba zadawać, aby z niepozornej kartki pocztowej, jak z książki, móc czytać o codziennych troskach i radościach dawnych warszawiaków.

 

Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl