Warsztaty

Muzeum dostępne – warsztaty edukacyjne

W sali edukacyjnej, gdzie stoją regały z książkami, przy stole siedzi chłopiec w niebieskiej bluzie i kobieta w czarnej koszulce. Chłopiec trzyma w ręku ołówek i słucha kobiety - Muzeum dostępne, warsztaty edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum POLIN
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych na warsztaty edukacyjne. Staramy się usuwać wszelkie bariery i ułatwiać dostęp do wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Dostosowujemy nasz budynek architektonicznie, zapewniamy udogodnienia takie jak: tyflografiki, pętle indukcyjne czy audiodeskrypcje.

Przygotowaliśmy ofertę warsztatów z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem oraz trudnościami w uczeniu się. Nasi edukatorzy i edukatorki poprzez elementy pedagogiki zabawy, poznanie wielozmysłowe, gry słowne i ruchowe zachęcają do wspólnego odkrywania piękna tradycji i kultury żydowskiej. Tu każdy zostanie wysłuchany i znajdzie miejsce dla siebie.

Tematy warsztatów do wyboru

Co słychać na żydowskiej ulicy?
Wehikuł czasu zabierze nas w przeszłość, na ulicę starej, przedwojennej Warszawy, gdzie słychać było śmiechy dzieci, stukot kopyt, rozmowy w wielu językach, różne melodie wygrywane przez żydowskich muzyków. Zajrzymy do kawiarni, gdzie Julian Tuwim pisał swoje wiersze, zatańczymy też tango. Na koniec odtworzymy elementy dawnego świata, korzystając z różnych form plastycznych.

Święta żydowskie
Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i jak pachnie tradycyjny stół szabatowy? Co to jest chanukija i dlaczego w Chanukę zjada się pączki? Wspólnie poznamy magię żydowskich świąt i własnoręcznie wykonamy pachnącą besamimkę lub tradycyjną świecę.

Pod dachem synagogi
Zajrzymy na wystawę stałą i... znajdziemy się pod dachem odtworzonej tam XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca. Damy się ponieść naszej wyobraźni, podziwiając barwne sklepienie pełne wizerunków zwierząt i mitycznych stworów. Zastanowimy się, co Żydzi robią w synagodze. Poznamy wiele nowych i ciekawie brzmiących słów, takich jak aron ha-kodesz czy bima. Na zakończenie uczestnicy wykonają własne przypinki, dzięki którym na długo zapamiętają wycieczkę do muzeum.

Mazal Tow! Żydowski ślub krok po kroku
Dowiemy się jak wyglądają przygotowania do ślubu żydowskiego oraz jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Przy muzyce tańca weselnego stworzymy orszak weselny i wspólnie zwiedzimy część wystawy stałej, na której zobaczymy oryginalne akcesoria i rekwizyty związane z ceremonią ślubną. Na koniec stworzymy pamiątkowy portret młodej pary, korzystając z różnych form plastycznych.

Pesach. Razem przy sederowym stole
Jak wyglądają przygotowania do święta Pesach? Co powinno znaleźć się na talerzu sederowym i jakie jest znaczenie poszczególnych potraw? Wspólnie poznamy tradycję święta Pesach oraz zwiedzimy część wystawy stałej, na której zobaczymy wnętrze tradycyjnego domu żydowskiego. Na zakończenie własnoręcznie wykonamy talerze sederowe z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.


Podstawowe informacje organizacyjne

 1. Miejsce: Zajęcia odbywają się w przestrzeni wystawy stałej, w Centrum Edukacyjnym lub w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
 2. Czas trwania: 60-90 min (w zależności od możliwości grupy)
 3. Liczba osób: do 15 osób w grupie + asystenci
 4. Terminy: w tygodniu oprócz wtorków (tego dnia muzeum jest nieczynne)
 5. Godziny rozpoczęcia: 10.15 i 13.00
 6. Cena: warsztaty bezpłatne
 7. Rezerwacje: [email protected]
 8. Dostępność budynku Muzeum POLIN:
 • Wejście główne (od ul. Zamenhofa) z poziomu chodnika, bez schodów. Zwiedzanie muzeum nie wymaga pokonywania progów.
 • Windy umożliwiają komunikację ze wszystkimi poziomami muzeum.
 • Wózki dla osób z trudnościami w poruszaniu się dostępne są w holu głównym.
 • Zapraszamy osoby z psami asystującymi.

Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych znajdą Państwo pod linkiem >>

 

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl