Dla dzieci
MAJ 2016

Program warsztatów rodzinnych

Dzieci na warsztatach w Miejscu Edukacji Rodzinnej w POLIN.
fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

W maju król Maciuś zaprasza wszystkie dzieci wraz z opiekunami przede wszystkim na specjalne wydarzenia z okazji Festiwalu Literatury dla Dzieci oraz Nocy Muzeów. W każdy weekend zapraszamy jednak na warsztaty rodzinne i warsztaty z kartami edukacyjnymi "Zadania i wyzwania króla Maciusia". O tych pierwszych piszemy poniżej, o tych drugich – tutaj.

1.05 (niedziela), godz. 11:00
Warsztaty – Teatr: W głowie się nie mieści
>>kup bilet

Czym jest strach i radość? Ja radzić sobie ze złością? Jak okazywać emocje? W trakcie warsztatów postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Stworzymy własne postaci, zobrazujemy nasze emocje. Stworzymy najbardziej emocjonalny spektakl na świecie!

Pomysł i prowadzenie: Magdalena Ogieniewska

7.05 (sobota) i 28.05 (sobota), godz. 11:00
Klub Czytelniczy Króla Maciusia: Piękno i sztuka. Co to takiego takiego?
>>kup bilet na 7 maja
>>kup bilet na 28 maja

Tym razem sięgniemy po jedną z pięciu książek ze znanej serii Dzieci filozofują – książkę Piękno i sztuka. Co to takiego takiego? Oskara Brenifiera. Poszukamy odpowiedzi na pytania, co jest piękne, do czego służy sztuka i czy każdy z nas jest artystą. W czasie zajęć stworzymy własny katalog rzeczy pięknych i brzydkich. Spróbujemy poszukać piękna w budynku Muzeum POLIN. Zajrzymy też na wystawę czasową Frank Stella i synagogi dawnej Polski i weźmiemy sztukę abstrakcyjną w krzyżowy ogień pytań.

Pomysł i prowadzenie: Karolina Jastrzębska-Mitzner

8.05 (niedziela), godz. 11:00
Warsztaty – Poeci: Zoo Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
>>kup bilet

Zoo jest nietypowym miejscem, gdzie możemy zobaczyć zwierzęta z różnych stron świata. Omal obok siebie mogą tam mieszkać lew i foka. Zwierzęta są też bohaterami wielu wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Podczas warsztatów poznamy utwory obu poetów i stworzymy własne zoo. Dodatkowo poznamy nazwy jego mieszkańców języku hebrajskim.

Pomysł i prowadzenie: Maria Pawlak

14.05 (sobota), godz. 11:00
Warsztaty – Świat wokół: Wyostrz zmysły!
>>kup bilet

Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – na co dzień korzystamy z tych zmysłów, ale czy aby na pewno wykorzystujemy je w stu procentach? Podczas warsztatów w luźnej weekendowej atmosferze spróbujemy wyostrzyć nasze zmysły oraz pobudzić naszą wrażliwość na płynące do nas z otoczenia bodźce. Użyjemy do tego także wyobraźni. Być może odkryjemy również, który ze zmysłów jest u nas dominujący.

Pomysł i prowadzenie: Magdalena Ogieniewska

14.05 (sobota), godz. 19:30
NOC MUZEÓW
Warsztaty – Szycie: Poduszka ze zwierzętami z synagogi z Gwoźdźca

Zwierzęta z synagogi z Gwoźdźca zainspirowały naszą graficzkę do stworzenia plejady postaci towarzyszących królowi Maciusiowi. Chcielibyście mieć przytulankę z jednym z tych zwierząt? A może chcecie ją zrobić sami i przy okazji posłuchać bajek na dobranoc w naszej kolorowej i nowoczesnej przestrzeni U króla Maciusia?

Pomysł: Anna Dybała
Prowadzenie: Anna Dybała, Szymon Gotowski

Warsztaty – Przetworzenia: „Czy Frank Stella maluje zwierzęta?”

Zainspirowani pracami Franka Stelli stworzymy z nich to, co podpowiada nam wyobraźnia – zwierzęta, stwory i postaci. Wszystko można przetwarzać i ze wszystkiego można stworzyć coś zupełnie nowego. Trzeba tylko uwolnić wyobraźnię i spojrzeć na otaczający nas świat pod nieco innym kątem.

Pomysł: Szymon Gotowski
Prowadzenie: Aleksandra Karkowska-Rogińska

15.05 (niedziela), godz. 11:00
Warsztaty – Teatr: Na deskach teatru U króla Maciusia
>>kup bilet

Król Maciuś postanowił, że założy swój własny teatr. Chcesz poznać techniki pracy w teatrze i zostać aktorem? Przyjdź na nasze warsztaty i w przyjemny sposób zdobywaj wiedzę na temat emisji głosu, czy pracy z ciałem.

Pomysł i prowadzenie: Monika Szymczyk

15.05 (niedziela), godz. 13:00
Zakończenie spotkań Kinder Teatru
>>wstęp wolny

Celem cyklu spotkań Kinder Teatru było zaznajomienie dzieci z językiem jidysz. Ich efektem jest przedstawienie o królowej Esterce, łączące film, muzykę i plastykę. Serdecznie zapraszamy na premierę!

Prowadzący:

dr Jakob „Kobi” Weitzner – teatrolog, kierownik literacki w Teatrze Żydowskim
Marcin Koźliński – wiceprezes stowarzyszenia Kolektyw Odrobiny Kultury, który wspierał projekt od strony techniczno-plastyczne

21.05 (sobota), godz. 11:00
Warsztaty – Rodzina: Mamo to ja
>>kup bilet

Jaki prezent można zrobić na dzień mamy? Na warsztatach dzieci stworzą piękne prezenty dla swoich mam lub innych opiekunów, odwzorowując siebie. Użyją do tego przedmiotów doskonale znanych z kuchni i zakładu krawieckiego.  Na zakończenie spotkania obejrzą spektakl kukiełkowy i – odgrywając monodramę – odpowiedzą na pytanie, dlaczego mama, jest najwspanialsza na świecie.

Pomysł i prowadzenie: Monika Szymczyk

22.05 (niedziela), godz. 11:00
Warsztaty – O królu Maciusiu: Jak zrobić Króla Maciusia?
>>kup bilet

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstał król Maciuś, którym możecie bawić się w przestrzeni miejsca edukacji rodzinnej? Zapraszamy na spotkanie z Iwoną Zawadzką z pompiPo, która jest autorką naszej kukiełki. Opowie ona o jej powstawaniu i pokaże, jak zrobić przypinkę z królem Maciusiem, którą potem każde dziecko zabierze po spotkaniu do domu.

Prowadzenie: Iwona Zawadzka z pompiPo

22.05 (niedziela), godz. 17:00
FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI – Czytanki przed zachodem słońca:
Artur Barciś czyta Króla Maciusia I
>>zarezerwuj darmową wejściówkę

W tym roku podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci Artur Barciś będzie nam czytać Króla Maciusia I Janusza Korczaka. Książkę znaną i lubianą przez odwiedzających nasze miejsce edukacji rodzinnej. Sam autor napisał o niej: Ta niezwykła książka jest dla dzieci sposobnością do wyprawy w świat, w którym mogą walczyć, ustanawiać prawa, podróżować i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, ale także przekonać się, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, a reformowanie świata jest zadaniem pięknym, koniecznym, ale także żmudnym i niewdzięcznym.

28.05 (sobota), godz. 11:00
Klub Czytelniczy Króla Maciusia: Piękno i sztuka. Co to takiego takiego?

>>kup bilet na 28 maja

Tym razem sięgniemy po jedną z pięciu książek ze znanej serii Dzieci filozofują – książkę Piękno i sztuka. Co to takiego takiego? Oskara Brenifiera. Poszukamy odpowiedzi na pytania, co jest piękne, do czego służy sztuka i czy każdy z nas jest artystą. W czasie zajęć stworzymy własny katalog rzeczy pięknych i brzydkich. Spróbujemy poszukać piękna w budynku Muzeum POLIN. Zajrzymy też na wystawę czasowąFrank Stella i synagogi dawnej Polski i weźmiemy sztukę abstrakcyjną w krzyżowy ogień pytań.

Pomysł i prowadzenie: Karolina Jastrzębska-Mitzner

29.05 (niedziela), godz. 11:00
Pracownia Rodzinna u króla Maciusia: Gdzie jest instrukcja obsługi? O wychowaniu dzieci i roli rodzica
>>kup bilet

Dobry i zły policjant, matka-helikopter, ojciec wiecznie nieobecny. To tylko niektóre z określeń, które usłyszeć można o rodzicach. Co dziś mama ugotowała, kiedy tata był w pracy? To zdanie z elementarza utrwalające stereotypy. Ale czy rodzicielstwo da się zamknąć w jednej „szufladce”?

W trakcie interaktywnego wykładu poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy można przygotować się do roli rodzica. Zastanowimy się nad strategiami obieranymi przez rodziców i rolami, jakie odgrywają. Przeanalizujemy społeczny dyskurs o rodzicielstwie i porozmawiamy o jego wpływie na nas i nasze dzieci.

Prowadzenie zajęć z dorosłymi: Malina Baranowska-Janusz
Prowadzenie zajęć z dziećmi: Aleksandra Karkowska-Rogińska

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą dla przedszkoli.

Wychowawcy i rodzice zainteresowani otrzymywaniem informacji drogą elektroniczną mogą wpisać się na listę mailingową.

Więcej informacji o miejscu eduakcji rodzinnej znajduje się tutaj.

Do króla Maciusia można przyjść również poza godzinami odbywania się warsztatów:

  • poniedziałek, środa, czwartek piątek w godzinach 15:00–18:00
  • sobota, niedziela w godzinach 11:00–18:00

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

Informacja o biletach i wejściówkach:

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek (15:00–18:00) zabawa za darmo bez ograniczeń czasowych
  • sobota, niedziela (11:00–12:30) warsztaty, wydarzenia, klub czytelniczy, pracownia rodzinna 15 zł / dziecko i 10 zł / dorosły
  • sobota, niedziela (12:30–18:00) warsztaty drop-in 10 zł / dziecko i 5 zł / dorosły

Darczyńcy

                    

Patroni medialni