Edukacja

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

Ktoś trzyma w dłoni papierowy żonkil. W tle fragment ściany i okien w holu głównym Muzeum POLIN.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy szkoły, biblioteki i instytucje kultury do włączenia się 19 kwietnia w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

  • Nabór zakończono 14 kwietnia 2024 roku

Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła Agnieszka Grochowska, która zaprasza do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka.

 

W tym roku przygotowaliśmy także uproszczony szablon żonkila, z którego można skorzystać, by samodzielnie stworzyć papierowy kwiat. Uproszczony szablon polecamy szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz z osobom z obniżoną sprawnością manualną.

 

Udostępnimy nowe materiały edukacyjne, każde dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Naszą ofertę wzbogacą w tym roku:

  • film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych;

  • opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskej dla klas 4-6 szkół podstawowych; opowiadanie udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara;

  • film animowany na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych.

Klasy 1-3 szkoły podstawowej →

Klasy 4-6 szkoły podstawowej →

Klasy 7-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe →

Osoby z niepełnosprawnościami →

Biblioteki i instytucje kultury →

Wykorzystanie logotypu akcji →

Do udziału w akcji Żonkile można zgłaszać się do 14 kwietnia.

Dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online dotyczące możliwości włączenia się w akcję Żonkile i wykorzystania towarzyszących jej materiałów edukacyjnych. O terminach szkoleń będziemy informować drogą mailową.

Koordynatorzy akcji skontaktują się z Państwem w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia zgłoszenia.

Jeżeli po upływie tego czasu nie dostali Państwo od nas wiadomości (prosimy o sprawdzenie, czy nie trafiła ona do folderu ze spamem), prosimy o kontakt na adres: [email protected]

Kontakt

  • e-mail: [email protected]
  • tel.: +48 507 953 578 – Maria Alster oraz Mariia Bilostotska
  • infolinia jest czynna w poniedziałki w godz. 8:00-11:00, wtorki w godz. 8:00-15:00 oraz środy w godzinach 10:00-15:00.

 

Działania edukacyjne w ramach akcji Żonkile wspiera Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

logo Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z napisem: wspiera FRSI

Logotypy organizatorów i partnerów akcji Żonkile 2024.