Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Zapraszamy szkoły, biblioteki i instytucje kultury do włączenia się 19 kwietnia w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.
Nabór zakończono 14 kwietnia 2024 roku
Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła Agnieszka Grochowska, która zaprasza do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka.
W tym roku przygotowaliśmy także uproszczony szablon żonkila, z którego można skorzystać, by samodzielnie stworzyć papierowy kwiat. Uproszczony szablon polecamy szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz z osobom z obniżoną sprawnością manualną.
Zachęcamy do skorzystania z gotowych materiałów do pobrania:
Udostępnimy nowe materiały edukacyjne, każde dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Naszą ofertę wzbogacą w tym roku:
film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych;
opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskej dla klas 4-6 szkół podstawowych; opowiadanie udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara;
film animowany na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych.
Zrealizowany przez Hi-Story film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty. Materiałowi towarzyszy scenariusz lekcji oraz karta pracy.
Osoby pracujące z tą grupą wiekową będą mogły również wykorzystać stworzone na potrzeby akcji Żonkile w poprzednich latach opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo "Było – nie ma – jest", Pawła Beręsewicza "Strasznie strasznie", Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" oraz "Pamięć drobinek" autorstwa Zofii Staneckiej. Wszystkie teksty dostępne są także w formie audio i towarzyszą im scenariusz lekcji oraz karta pracy.
Film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego oraz Kariny Paciorkowskiej. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Przybliża czytelnikom i czytelniczkom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty. Opowiadanie udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara.
Dla dzieci w wieku 10-12 lat udostępniamy również stworzone na potrzeby akcji w ubiegłych latach film animowany "Będę pisać", który ukazuje los dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu oraz dwa opowiadania: "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych oraz "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego. Materiały są uzupełnione scenariuszem lekcji i kartą pracy. Teksty literackie są dostępne również w formie audio.
Dla uczniów i uczennic klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych polecamy pracę z filmem "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall.
Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
Film animowany trwa ok. 18 minut, towarzyszą mu scenariusz zajęć i karta pracy. Jest dostępny w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz w wersji z audiodeskrypcją.
Osoby pracujące z tą grupą wiekową będą mogły również wykorzystać do pracy z młodzieżą film "Muranów – Dzielnica Północna", stworzony na potrzeby akcji w ubiegłych latach. Materiał utrzymany jest w stylistyce youtuberskiej i towarzyszą mu scenariusz lekcji i karta pracy.
Dla licealistów i licealistek udostępniamy również napisany na potrzeby akcji w 2022 roku reportaż Anny Bikont. Tekst przybliża postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta. Reportaż uzupełniają scenariusz lekcji i karta pracy, które można wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Materiały edukacyjne do akcji Żonkile powstały z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
NOWOŚĆ! Przygotowaliśmy uproszczony szablon żonkila, z którego można skorzystać, by samodzielnie stworzyć papierowy kwiat. Uproszczony szablon polecamy szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz z osobom z obniżoną sprawnością manualną.
19 kwietnia zapraszamy na tegoroczne premiery dwóch animacji "Pamięć drobinek" na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej oraz "Było-nie ma-jest" na podstawie opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo oraz towarzyszących im materiałów edukacyjnych.
Wszystkie filmy stworzone na potrzeby akcji Żonkile mają audiodeskrypcję oraz dostępne napisy.
Wszystkie opowiadania i teksty oraz towarzyszące im karty pracy i scenariusze lekcji oferujemy w wersji dostępnej.
Opowiadania skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 oraz 4-6 dostępne są również w formie słuchowisk.
Stworzyliśmy adaptacje opowiadań "Strasznie strasznie" i "Prawdziwi przyjaciele" dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Adaptacje zostały uzupełnione o scenariusz lekcji, karty pracy oraz ilustracje.
Zachęcamy również to obejrzenia filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" z tłumaczeniem na PJM, który znajdziecie na naszym kanale YouTube.
Wszystkie opowiadania i teksty oraz towarzyszące im karty pracy i scenariusze lekcji oferujemy w wersji dostępnej. Opowiadania skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 oraz 4-6 opowiadania przedstawiamy również w formie słuchowisk.
Materiały w wersji dostępnej
Klasy 1-3 szkoły podstawowej
NOWOŚĆ! Film animowany z audiodeskrypcją na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek"
Jak co roku zapraszamy do organizacji w bibliotekach i instytucjach kultury wydarzeń związanych z akcją Żonkile. Tym razem szczególnie zachęcamy do organizacji premiery literackiej. Z myślą o uczniach i uczennicach klas 4-6 szkół podstawowych nagradzana autorka literatury dziecięcej Zuzanna Orlińska napisała opowiadanie "Szuflada", które udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara.
Zachęcamy również do organizacji pokazów premierowych filmów animowanych wyprodukowanych przez Muzeum POLIN na podstawie opowiadań "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo dla klas 4-6 szkół podstawowych oraz "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej dla klas 1-3 szkół podstawowych.
Zachęcamy również do organizacji pokazu filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall.
Osobom, które zgłoszą swoją bibliotekę lub instytucję kultury do akcji, zaproponujemy szkolenie dotyczące dobrych praktyk w organizacji wydarzeń upamiętniających rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Jeżeli planują Państwo zorganizowanie w swojej placówce wydarzenia upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim, mogą Państwo użyć logotypu akcji Żonkile na plakatach, ulotkach lub w materiałach elektronicznych, wykorzystując poniższe szablony do pobrania:>
Przypominamy, że logo akcji Żonkile jest znakiem zastrzeżonym i powinno być stosowane zawsze z logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podpisanym jako Organizator akcji Żonkile.
Do udziału w akcji Żonkile można zgłaszać się do 14 kwietnia.
Dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online dotyczące możliwości włączenia się w akcję Żonkile i wykorzystania towarzyszących jej materiałów edukacyjnych. O terminach szkoleń będziemy informować drogą mailową.
Koordynatorzy akcji skontaktują się z Państwem w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia zgłoszenia.
Jeżeli po upływie tego czasu nie dostali Państwo od nas wiadomości (prosimy o sprawdzenie, czy nie trafiła ona do folderu ze spamem), prosimy o kontakt na adres: [email protected]