Rezydencje artystyczne

Benny Nemerofsky Ramsay, 16 lutego – 8 marca 2015

Lilia z Muranowa 

Spacer dźwiękowy zrealizowany w ramach pobytu rezydencyjnego przez Bennego Nemerofsky Ramsaya inspirowany jest opowiadaniem z lat 70. Para Izaaka Baszewisa Singera. Jego fabuła przedstawia losy chłopca, który pragnął być dziewczyną i jest jednym z pięciu utworów w twórczości tego autora poświęconych problematyce queer. 

Lilia z Muranowa, której warstwę muzyczną zawdzięczamy Chórowi Polin pod kierunkiem Seana Palmera i Kuby Pałysa, opowiada za Singerem historię Zisła/Zissy, a także obrazu przedstawiającego legendarny kwiat, jaki zniknął z muzealnej kolekcji.

Na narrację dźwiękową składają się fakty i pogłoski na temat zarówno malowidła jak i kwiatu. Za pośrednictwem tych fragmentów słuchacz kierowany jest ku miejscom, gdzie w Warszawie po raz pierwszy pojawiła się tajemnicza roślina. Warstwy historii i fikcji przeplatają się nawzajem w sugestywny i momentami wykluczający się sposób, rysując historię osobistej i botanicznej metamorfozy.

Lilia z Muranowa kieruje naszą uwagę ku kwestii reprezentacji w przeszłości tożsamości nieheteronormatywnych, przywołując kreowany przez Singera świat opisujący społeczność żydowską sprzed stu laty. Nemerofsky stawia tym samym uniwersalne pytanie o widzialność wątków związanych z tożsamością płciową i przywraca im symboliczne miejsce poprzez zbudowanie nowej muranowskiej miejskiej legendy.

>> Lilii z Muranowa można posłuchać pod tym linkiem.

W projekcie udział wzięli członkowie Chóru POLIN: Carolina Albano, Piotr Aleksandrowicz, Małgorzata Berwid, Bartosz Goździkowski, Irena Klein-Sadowska, Małgorzata Kozek, Małgorzata Małocha, Jola Nałęcz-Jawecka, Edyta Pawłowska, Natalia Obrębska, Martina Rampulla, Grażyna Rudolf, Zosia Sadowska i Karolina Szulejewska.

Pobyt artysty zakończyło spotkanie prowadzone przez dr hab. Dariusza Brzostka, pracownika naukowego Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którego rezultacie powstał tekst o projekcie:

>>Lilia jest lilią, jest lilią, jest lilią…? Głos(y) ciała” autorstwa Dariusza Brzostka.

Więcej o artyście:

Benny Nemerofsky Ramsay jest absolwentem Uniwersytetu Concordia w Montrealu i Uniwersytetu York w Toronto. Zdobywcą pierwszej narody X Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 03 Globalica, a także wyróżnień innych międzynarodowych festiwali, w tym lizbońskiego Avanca Film Festival, Hamburg Short Film Festival i Oberhausen Kurzfilmtage.

Prezentował swoje prace w instytucjach takich jak m.in. Kunsthistorisches Museum (Wiedeń), Frankfurter Kunstverein (Frankfurt), Museum of Canadian Contemporary Art (Toronto), Galeria Sztuki Współczesnej Power Plant (Toronto),  Kanadyjska Galeria Narodowa (Ottawa), a także na wystawach solowych w Kitchener-Waterloo Art Gallery (Kitchener), Khyber Centre for the Arts (Halifax), Dazibao Centre de Photographies Actuelles (Montreal), MuseumsQuartier (Wiedeń), Künstlerhaus Büchsenhausen (Innsbruck), New Langton Arts (San Francisco).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nemerofsky.ca.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”