Rocznice i święta
28.10.2023

9. rocznica otwarcia wystawy stałej Muzeum POLIN

Uroczystości otwarcia wystawy stałej w 2014 roku - goście, w tym Marian Turski i absolwentka Szkoły Lauder-Morasha, wchodzą do Muzeum POLIN.
Uroczystości otwarcia wystawy stałej, 2014 rok. fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Wystawa stała "1000 lat historii Żydów polskich" kończy 9 lat! Od otwarcia w 2014 roku zobaczyło ją blisko 2,5 mln zwiedzających z Polski i zagranicy. 

  • Bilet na wystawę: 45 zł normalny, 35 zł ulgowy, KUP BILET →
  • Cennik biletów →
  • Wystawa dostępna jest w godzinach:
    • poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela: 10.00–18.00;
    • sobota: 10.00–20.00.

Wystawa "1000 lat historii Żydów polskich" została otwarta 28 października 2014 roku. Na oficjalne uroczystości przybyli prezydent Polski Bronisław Komorowski, prezydent Izraela Reuven Rivlin oraz delegacje z wielu krajów świata. Łącznie w otwarciu wystawy uczestniczyło ponad 1500 gości, a wydarzenie relacjonowało ponad 600 dziennikarzy. Wystawę otworzyli przedstawiciele różnych pokoleń polskiej społeczności żydowskiej: Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum, Ocalały z Zagłady, oraz trzynastoletnia Joasia Widła – absolwentka Szkoły Lauder-Morasha w Warszawie. Spełniło się wielkie marzenie, by opowiedzieć wspólną, niezwykle złożoną i bogatą historię oraz dać impuls do dalszego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

W swojej pierwszej odsłonie wystawa składała się z ośmiu interaktywnych galerii, poświęconych różnym okresom w tysiącletniej historii Żydów polskich. Jej powstanie było owocem współpracy naukowców i kuratorów, jak również projektantów i filmowców, malarzy i pozłotników, twórców instalacji interaktywnych. Udział w tworzeniu wystawy stałej – pasjonującej, tysiącletniej podróży w czasie – był niepowtarzalnym przeżyciem dla wszystkich, którzy ją przygotowywali.

Z czasem wystawa stała została rozbudowana o nową przestrzeń, dziewiątą galerię – "Dziedzictwo". Konstelacja bohaterów to zbiorowy portret polskich Żydów, w całej jego różnorodności, widziany poprzez życie i osiągnięcia jednostek, które są jednocześnie wyjątkowe i reprezentatywne. Ich losy rozgrywały się na styku wielu kultur, cechowało je otwarcie na świat, mogą stać się inspiracją współcześnie i dla kolejnych pokoleń. 

Kolejną nową częścią ekspozycji było dodanie instalacji dotyczącej gett utworzonych w polskich miastach na antresoli w muzealnej galerii "Zagłada". Upamiętnia ona getta i ich przymusowych mieszkańców, zawiera osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu: listy, dzienniki oraz grafiki i szkice. Ich autorów i autorki połączyły traumatyczne doświadczenie izolacji, tęsknoty, lęku o własne życie i troski o bliskich.

Wystawa stała zyskała także w ostatnich latach wiele bezcennych obiektów. Galeria "Na żydowskiej ulicy" została wzbogacona o obraz Natana Korzenia "Kazimierzanka" oraz rzeźbę Marka Szwarca "Biegnący Jelonek". Galeria "Wyzwania nowoczesności" z kolei powiększyła się o niezwykły, uważany za zaginiony obraz "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" Maurycego Gottlieba z 1874 roku, przekazany muzeum w wieloletni depozyt. Galeria "Zagłada" została uzupełniona o nowe zdjęcia z pochodzącego z kolekcji Muzeum POLIN albumu rodziny Saternusów, przedstawiające szmugiel żywności do getta warszawskiego. W ostatniej galerii wystawy stałej można też zobaczyć film Mikołaja Grynberga "Kim jesteśmy", którego bohaterowie reprezentują wszystkie pokolenia polskich Żydów i opowiadają o swoim życiu we współczesnej Polsce. W tym roku w przestrzeni G9 został także odsłonięty mural Wilhelma Sasnala poświęcony oporowi ludności cywilnej podczas powstania w getcie warszawskim.

Zwiedzanie wystawy stałej jest możliwe z audioprzewodnikiem, samodzielnie lub w towarzystwie certyfikowanego przewodnika. Audioprzewodnik jest dostępny w kilku językach m.in. ukraińskim i białoruskim, powstała także wersja dla rodzin, w której zwiedzający są oprowadzani głosem Wojciecha Malajkata. Osoby z niepełnosprawnościami mogą zwiedzać wystawę stałą dzięki wprowadzonym udogodnieniom (tyflografiki, audiodeskrypcja, słuchawki wyciszające, pokój do wyciszenia), a grupy osób z niepełnosprawnościami skorzystać bezpłatnie z oprowadzania z przewodnikiem. Muzeum oferuje też bogaty program działań edukacyjnych dla grup szkolnych, związany z tematyką wystawy stałej.

Wystawa "1000 lat historii Żydów polskich" została wielokrotnie doceniona nie tylko przez licznie odwiedzających Muzeum zwiedzających, ale i grono muzealników. Do najważniejszych nagród należą: XXXV Konkurs na muzealne wydarzenie roku Sybilla 2014 – wyróżnienie w kategorii wystawy historyczne i archeologiczne oraz w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za konserwację kuczki z Szydłowca przyznane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016).